Wix 33395 Fuel Filter
WIX Spin-On Fuel Filter
$19.54
Limited Stock
Ships: Next Business Day
Pick-Up: Next Business Day
Brand: Wix
Stock #: 33395
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809333956
Weight: 1.17 lbs (0.54 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- ACDelco TP1267
- Kralinator F123
- Crosland 5019
- ACDelco TP1199
- ACDelco XD 9068 E
- ACDelco XD 9070 E
- BluePrint Engines ADM 52302
- BluePrint Engines ADM52303
- BluePrint Engines ADM52334
- ASAS SP 721 M
- Japan Parts 30-03-303
- Auto Extra 61633395
- Baldwin BF789
- BAP Geon 1131101
- BAP Geon 1131103
- BAP Geon 1131105
- Beck/Arnley 0430809
- Beck/Arnley 430809
- Bosch 1 457 434 452
- Bosch 1 457 434 456
- Bosch N 4452
- Bosch N 4456
- Cam2 FP570F
- CARQUEST Premium 86395
- CEW 3268002
- Champion Automotive GF46
- Citgo Petroleum FP570F
- Coopers FSM 4098
- Crosland 5032
- Delphi FF0150
- Deutsch F570F
- Donaldson P502157
- Duralast FP570F
- Filtron PP 922
- Fleetguard FF5219
- Fleetguard FF5255
- Ford E3TZ-9155B
- Ford E3TZ9365A
- Fram P3726
- Fram P4179
- Gehl 079757
- Generac 0577780102
- Generac 10257778
- Generac 577780102
- General Motors 25013414
- General Motors 25176748
- GK Industries FD8130
- Gonher GP3726
- Hastings 850
- Hastings FF850
- Hoffer Products 7690286
- Hoffer Products 7690286/1
- Hoffer Products 7690545
- IAPCO A0338003
- IPS 48106
- IPS 48141
- Jakoparts J1333003
- Jakoparts J1333056
- Japan Parts FC-303
- Japan Parts FC-303S
- Japan Parts JFC-303
- Japan Parts JFC-303S
- Kobelco 2451R1242A
- Komatsu 37Z02FF461
- Kubota 7000034500
- Lazorlite L116335
- Luberfiner FP 570-F
- Luberfiner FP570F-1
- Luberfiner LFF3527
- Luberfiner LFF3527-1
- M Filter MP 466
- Magneti Marelli FD 533
- MAHLE KC 59
- Mazda 055923570
- Mazda 55923570
- Mazda P N17-13ZA5 A
- Mazda P N41-3ZA5
- Mazda P N41-3ZA59 A
- Mazda P N47-13ZA5-9A
- Mazda R 20723570
- Mazda R F03-23570
- Mazda RF0313850B
- Mazda S 21323570
- Mazda S21323603
- Mazda S21323850B
- Mazda S234-23-570
- Meat & Doria 4286
- Meat & Doria 4286/1
- Meat & Doria 4545
- Meyle 35-14 323 0003
- MicroGard 33395
- Mighty F50305
- Mighty FP 570-F
- Motaquip VFF 227
- Motorcraft FD 812
- Motorcraft FD813
- NAPA Gold Filters 3395
- Nipparts J1333003
- Nipparts J1333056
- OMNIPARTS 922030057
- Parts Master 73395
- Pentius PFB50305
- Pronto PF305
- PUREPRO FP570F
- Purflux CS458
- Purolator F 50305
- Purolator PER305F
- Purolator PER357F
- Repco 1131103
- Repco 1131105
- Ryco Z107
- Ryco Z181
- Sakura FC-1706
- Sakura FC-8001
- Sakura FC1002
- Sakura FC1701
- Sakura FC1703
- Sakura FC1705
- Sierra 187939
- Tecnocar RN206
- Tecnocar RN488
- GH Tennant 74858
- TRP 1514799
- UFI 24.334.00
- Union Japan FC-408
- Unipart Automotive GFE 5318
- Vera 1201697
- Vera 1201804
- VIC FC-410
- Warner FP570F
- Wirtgen 2127329
- Wix 33395
- Wix Europe WF8110
- Woodgate WGF5088
- Worldparts W27201
- Yanmar 12947055700
- Yanmar 12974055700
- Purolator F50305
- CARQUEST Premium 96508
- WIX Fuel Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as dirt roads, construction sites, stop and go traffic, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM fuel filter change intervals. WIX offers high quality, high efficiency media specific to the application and fuel type being used. Superior materials, design and construction ensure WIX fuel filters provide excellent performance under all types of operating conditions.
| Height | 4.382 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Thread Size | 20X1.5 MM |
| Style | Spin-on Fuel Filter |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Burst Pressure | 300 |
| Outer Diameter Top | 3.698 |
| Media Material | Enhanced Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | C |
| Micron | 6.00 |
| UPC | 765809333956 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1.17 lbs (0.54 kg) |
| Package Length: | 3.9" (10 cm) |
| Package Width: | 3.9" (10 cm) |
| Package Height: | 4.9" (12.4 cm) |
1 Year Warranty