Wix 33357 Fuel Water Separator Filter
WIX Spin-On Fuel/Water Separator Filter
$21.96
10+ In Stock
Ships: Today, May. 13th
Pick-Up: Ready in 1 Hour (Order before 4:00 PM)
Brand: Wix
Stock #: 33357
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809333574
Weight: 1.33 lbs (0.61 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- ACDelco T1068
- Hastings FF1014
- ACDelco T1068F
- AG Chem 709936
- AGCO 3903410
- AGCO 72501531
- Athey P401230
- Baldwin BF1280
- Baldwin BF787
- Barko 53501140
- Bell Automotive 221393
- American Parts 95357
- Bomag 031780206
- Bomag 31780206
- CARQUEST Premium 86357
- Case 180412
- Case A-77470
- Case J903410
- Case J925274
- Case J930942
- New Holland Construction 84476807
- Caterpillar 3I1178
- Champion Motor Graders 36846
- Clark Equipment 1992366
- Clark Equipment 1992366B
- Cummins 3890706
- Cummins 3903410
- Cummins 3925274
- Cummins 3930942
- Cummins 3935274
- Cummins 4093730
- Donaldson P550439
- Donaldson P551176
- Donaldson P551329
- Fiat 76107829
- Fiat 76192505
- FiatAllis 75208274
- Filtron WX 33357
- Fleetguard FF1280
- Fleetguard FF5038
- Fleetguard FF5056
- Fleetguard FS1280
- Fleetrite FFR85038
- Fleetrite FLRTFS1280
- Franklin Logger 1507033
- General Motors 25012001
- GK Industries HD3357
- Gonher GPP1280
- GRADALL 77383202
- GRADALL 77383819
- Grove 9414100805
- Grove 9414101066
- Hagie 316208
- Hitachi Construction Machinery l76107829
- Hyundai 11E170210
- International Harvester (IHC) 1310729H1
- International Harvester (IHC) 161623
- International Harvester (IHC) 6742010020
- Ingersoll Rand 35374669
- Ingersoll Rand 59728196
- JC Bamford 02910150
- JC Bamford 2910150
- Jlg 7019674
- John Deere F413331
- Bantam Division 207840
- Bantam Division 8320253
- Komatsu 6732-71-6120
- Komatsu 6742015065
- Komatsu CU3903410
- Komatsu CUFS1280
- Kralinator FS366
- Link-Belt C8H0078
- Luberfiner LFF 3417
- Luberfiner LFF3357
- Luberfiner LFF3417-1
- Mac-Don 25850
- Delaware Manitou 473725
- Delaware Manitou 473728
- Manitowoc 4133930
- Mann-Filter WK9407
- Massey Ferguson 1076748M1
- Massey Ferguson 1076748M2
- MicroGard 33357
- NAPA Gold Filters 3357
- New Holland Construction 83977314
- New Idea 737779
- Nissan 3196204010
- Onan 1492250
- Onan 1492582
- Harnischfeger Ph Diesel 1046Z571
- Parts Master 73357
- Pettibone- Mulliken LL1189114
- Purolator F 54423
- Purolator F64863
- Purolator PER4423F
- Ryco Z817
- Sakura SFC5706
- Samyung 991203410
- Taylor Machine 4026941
- Timbco 15811
- Timberjack 413331
- Timberjack 8413331
- Transicold 3050301
- Transicold 3150301
- Valmet 1992366
- Valmet 81028800
- Vermeer 107611001
- Vermeer 220162023
- Versatile 88833
- Versatile V88833
- Volvo 43923093
- White 303437582
- Wix 33357
- Wix Europe 33357
- Woodgate WGF5038
- Woodgate WGFS1280
- Yale And Towne 4614878
- Zettelmeyer 22854649
- Purolator F54423
- Case A77470
- WIX HD Fuel Water separator filters feature an enhanced cellulose silicone treated media or a new generation full synthetic media that provides excellent contaminant holding capacity for super clean fuel and water removal. High strength, corrosion resistant cans, center tubes, and end caps with superior sealing components ensure a leak resistant, long lasting, high performing fuel water separator filter. Some models feature a water drain port with a threaded plug or patented self-venting drain valve for efficient water purging as needed.
| Height | 6.081 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Thread Size | 13/16-18 |
| Style | Spin-On Fuel/Water Separator F |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Burst Pressure | 315 |
| Flow Rate | 8-10 gpm |
| Outer Diameter Top | 3.710 |
| Media Material | Enhanced Cellulose |
| Duty Type | HD |
| Class | HA |
| Micron | 14.00 |
| Drain Cock | 1 |
| UPC | 765809333574 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1.33 lbs (0.61 kg) |
| Package Length: | 3.9" (10 cm) |
| Package Width: | 3.9" (10 cm) |
| Package Height: | 7" (17.8 cm) |
1 Year Warranty