Wix 33352 Fuel Filter
WIX Spin-On Fuel Filter
$16.37
10+ In Stock
Ships: Monday May. 18th
Pick-Up: Ready in 1 Hour Monday May. 18th
Brand: Wix
Stock #: 33352
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809333529
Weight: 1.43 lbs (0.65 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Wix 33352
- Fleetguard FF185
- Caterpillar 8T1651
- Caterpillar 8T1652
- Caterpillar 6V8892
- Caterpillar 6V8893
- Hastings 984
- Hastings FF984
- Sakura FC1805
- Universal Filter Italiana (UFI) 2431300
- ACDelco TP 877
- ACDelco TP877F
- AG Chem 720369
- Air Refiner PF185
- Aquapower 6016
- Atlas-Copco 97100377
- Baldwin BF7923
- Baldwin BF970
- Baldwin BF973
- American Parts 95352
- American Parts 95352MP
- BMG 640325200
- CARQUEST Premium 86352
- CARQUEST Premium 86352MP
- Caterpillar 1A-3479
- Caterpillar 1P-2299
- Caterpillar 1W-8633
- Caterpillar 2Y8670
- Caterpillar 3I0756
- Caterpillar 3I1360
- Caterpillar 5A-6717
- Caterpillar 6L-7440
- Caterpillar 6N-3784
- Caterpillar 6V8894
- Caterpillar 6V8895
- Caterpillar 777261
- Caterpillar 7C3638
- Champion Automotive HF510
- Mopar L309
- Co-op PL6L7440
- Coopers AZF 076
- Coopers Z 30
- Coopers Z 94
- Deluxe Walker WD270
- Deutz 35302512
- Donaldson FFP170440
- Donaldson P169096
- Donaldson P550239
- Donaldson P551178
- Donaldson P557440
- FASS FF3010
- Fiat 71455972
- Fleetguard FF185J
- Fleetguard FF5157
- Fleetrite FFR8185
- John Bean - FMC 3A11554
- John Bean - FMC 604704
- Foden Y05004301
- Foden Y05008005
- Fram FK3883
- Fram P1104
- Fram P1104FP
- Fram P7402
- Generac 0A37510102
- Generac A37510102
- General Motors 6439676
- GK Industries HD3352
- Gonher GP110
- Gonher GP2299F
- Hastings BF7923
- Heavy Duty Air HDA16005
- Hengst H19WK01
- Hyster 3021036
- Ingersoll Rand 59534669
- Ingersoll Rand 92744523
- Joy 5194215
- Komatsu 6003118290
- Kralinator F 144
- Luberfiner LFF5780
- Luberfiner LFP 440-F
- Luberfiner LFP440
- Luberfiner LFP440F-1
- MAHLE KC28
- Marine Performance Line MPL377
- Mercedes-Benz 3900920001
- Mercedes-Benz A3900920001
- Mighty FS53
- Motorcraft FD 71
- NAPA Gold Filters 3352
- Nissan 1540399008
- Nissan 1640399002
- Nissan 1640399011
- Nissan 1644499425
- Nissan 1644499429
- Nissan 1644499525
- Nissan FL40399008
- Parts Master 73352
- Phillips 66 P53
- Poclain F 09505-49
- Pure Flo PFF2299
- Purflux CS163
- Purolator F 60053
- Purolator PER 53
- Quaker State QS1104
- Renault 6005019579
- Ryco Z51
- Ryco Z52
- Sakura FC5501
- Steiger Tractor 28025
- Tecnocar RN180
- Texaco HDF11
- Union UFC1101
- Vermeer 102387001
- WGB S269CP
- Woodgate WGF185
- Woodgate WGF9330
- Purolator F60053
- CARQUEST Premium 96254
- WIX HD Fuel Filters offers high quality, high efficiency media specific to the application such as medium and heavy trucks, farm, construction, mining and other equipment applications. WIX filters are recommended for OEM fuel filter change intervals. High strength, corrosion resistant cans, center tubes, and end caps with superior sealing components ensure a leak resistant, long lasting, high performing fuel filter under all types of operating conditions.
| Height | 6.987 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Thread Size | 1-14 |
| Style | Spin-on Fuel Filter |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Burst Pressure | 310 |
| Flow Rate | 12-15 GPM |
| Outer Diameter Top | 3.663 |
| Media Material | Enhanced Cellulose |
| Duty Type | HD |
| Class | HA |
| Micron | 6.00 |
| BetaRatio | 2/20=3/7 |
| UPC | 765809333529 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1.43 lbs (0.65 kg) |
| Package Length: | 3.9" (10 cm) |
| Package Width: | 3.9" (10 cm) |
| Package Height: | 7" (17.8 cm) |
1 Year Warranty