Wix 33336 Fuel Filter
WIX Spin-On Fuel Filter
$27.98
10+ In Stock
Ships: Monday Jun. 1st
Pick-Up: Ready in 1 Hour Monday Jun. 1st
Brand: Wix
Stock #: 33336
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809333369
Weight: 1.59 lbs (0.72 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Fleetguard FF182
- ACDelco TP994
- Case A184774
- Hastings FF828
- ACDelco TP931
- Crosland 5012
- ACDelco TP994F
- AGCO 303073165
- Air Refiner PF5019
- Allis Chalmers 4036711
- Allis Chalmers 74036711
- Baldwin BF888
- American Parts 95237
- American Parts 95336
- American Parts 95336MP
- CARQUEST Premium 86336
- CARQUEST Premium 86336MP
- Caterpillar 3I1262
- Caterpillar 3I1280
- Champion Automotive HF509
- Champion Automotive HF520
- Mopar L313
- Co-op FF1108
- Co-op FF482
- Crosland 9339
- Crusader Marine 11042
- Deluxe Walker FF363
- Deluxe Walker WD353
- Donaldson FFP170603
- Donaldson FFP552603
- Donaldson FFP553855
- Donaldson P552603
- Donaldson P553855
- Fleetguard FF209
- Fleetguard FF229
- Fleetguard FF5019
- Fleetguard FF5019J
- Fleetguard FF5067
- Fleetrite FFR8182
- Fleetrite FFR8209
- Fleetrite FFR85019
- Fleetrite FFR85067
- Fleetrite FLRTFF5078
- Ford 9613339
- Fram P1108
- Fram P1121
- Galion 120301
- Galion D120302
- General Motors 25010071
- General Motors 25010786
- General Motors 25011445
- General Motors 6439309
- Gonher GP1107
- Gonher GP1109
- Gonher GP1109F
- Gonher GP60
- Gonher GP78
- Hastings 828
- Hastings 828A
- Hastings 986
- Hastings FF986
- Heavy Duty Air HDA16012
- International Harvester (IHC) 359251C1
- International Harvester (IHC) 359251C91
- International Harvester (IHC) 624975C91
- International Harvester (IHC) 674293C1
- International Harvester (IHC) 674293C91
- International Harvester (IHC) 674294C1
- Kralinator F171
- Luberfiner FP603
- Luberfiner FP603-1
- Luberfiner LFF3530
- Luberfiner LFF4293
- Luberfiner LFF4293-1
- Luberfiner LFP3855
- Luberfiner LFP925F
- Luberfiner LFP925F-1
- Motorcraft FD768
- Motorcraft FD92
- NAPA Gold Filters 3336
- Phillips 66 P31
- Pure Flo PFF1109
- Purolator F60046
- Purolator F69031
- Purolator PER46
- Purolator R31
- Ryco Z117
- Ryco Z217
- Sakura FC-54050
- Sakura FC5401
- Texaco HDF13
- Thomas Built Buses 113855
- Thomas Built Buses 115705
- Thomas Built Buses 119103
- Thomas Built Buses 123855
- Thomas Built Buses 123855A
- Thomas Built Buses 125705
- Thomas Built Buses 125705A
- Transicold 20113855
- Transicold 20115705
- Transicold 20119103
- Transicold 20123855
- Transicold 20125705
- White 303073165
- White 400002510
- Wix 33336
- Woodgate WGF209
- Woodgate WGF5067
- WIX HD Fuel Filters offers high quality, high efficiency media specific to the application such as medium and heavy trucks, farm, construction, mining and other equipment applications. WIX filters are recommended for OEM fuel filter change intervals. High strength, corrosion resistant cans, center tubes, and end caps with superior sealing components ensure a leak resistant, long lasting, high performing fuel filter under all types of operating conditions.
| Height | 7.827 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Thread Size | 7/8-14 |
| Style | Spin-on Fuel Filter |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Burst Pressure | 270 |
| Flow Rate | 12 GPM |
| Outer Diameter Top | 3.698 |
| Media Material | Enhanced Cellulose |
| Duty Type | HD |
| Class | HA |
| Micron | 6.00 |
| UPC | 765809333369 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1.59 lbs (0.72 kg) |
| Package Length: | 3.9" (10 cm) |
| Package Width: | 3.9" (10 cm) |
| Package Height: | 8.1" (20.6 cm) |
1 Year Warranty