Wix 33118 Fuel Filter
WIX Spin-On Fuel Filter
$17.54
10+ In Stock
Ships: Monday May. 18th
Pick-Up: Ready in 1 Hour Monday May. 18th
Brand: Wix
Stock #: 33118
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809331181
Weight: 1.43 lbs (0.65 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- ACDelco TP915D
- Bomag 853535034
- Donaldson P556915
- Wix 33118
- Baldwin BF5800
- Hastings FF992
- Fleetguard FF5207
- Hastings F992
- ACDelco 12915
- ACDelco T915
- ACDelco T92
- ACDelco TP915DF
- AG Chem 29462
- AGCO 7723935
- AGCO 7723943
- Aquapower 6020
- Atlas-Copco 9709001001
- Baldwin BF580
- Baldwin BF5800B
- Baldwin BF580B
- American Parts 95118
- CARQUEST Premium 86118
- Caterpillar 3I1217
- Caterpillar 8T3911
- Champion Automotive HF512
- Mopar L304
- Clark Equipment 1992216
- Clark Equipment 3576059
- Coopers AZF051
- Coopers Z128
- Crosland 9303
- Deluxe Walker WD394
- Detroit Diesel 23518481
- Detroit Diesel 23518841
- Detroit Diesel 23530706
- Detroit Diesel 25014274
- Detroit Diesel 6438839
- Donaldson FFP170915
- Donaldson FFP550915
- Donaldson P550915
- Fleetguard FF207
- Fleetguard FF5207J
- Fleetrite BF203
- Fleetrite FFR8207
- Fleetrite FLRTFF5207
- John Bean - FMC 208378
- John Bean - FMC 3A10771
- Ford E6HT9155AA
- Ford E6HZ9155E
- Fram P1146G
- Fram P1146GFP
- General Motors 23518481
- General Motors 23530706
- General Motors 25010775
- General Motors 25010776
- General Motors 25010793
- General Motors 25014274
- General Motors 6438837
- General Motors 6438839
- General Motors 6439245
- GK Industries HD3118
- Gonher GP26
- Gonher GP915F
- GRADALL 76113483
- Hastings 992
- Heavy Duty Air HDA16009
- Hengst H185WK
- Hesston 7723935
- Hesston 7723943
- International Harvester (IHC) 465680C91
- International Harvester (IHC) 469441C1
- Ingersoll Rand 35290618
- Ingersoll Rand 52261369
- Ingersoll Rand 56928765
- Ingersoll Rand 59507384
- Ingersoll Rand 59518621
- Ingersoll Rand 90303769
- Ingersoll Rand 91786129
- John Deere AT41419
- Joy 51942110
- Kobelco 25010776
- Bantam Division 203687
- Kohler 279262
- Komatsu 135968
- Kralinator F183A
- WABCO PB1612
- Luberfiner LFP815
- Luberfiner LFP815F
- Luberfiner LFP815FN
- Luberfiner LFP815FN-1
- MAHLE KC30
- Manitowoc 412196
- Marine Performance Line MPL499
- Massey Ferguson 3633061M1
- Mighty FS96
- Motorcraft FD766FP
- Motorcraft FD828
- NABI 5000459
- NAPA Gold Filters 3118
- Harnischfeger Ph Diesel 1046Z247
- Parts Master 73118
- Perkins AMO43911
- Prevost 032700
- Prevost 510137
- Pure Flo PFF915
- Purolator F60096
- Purolator PER96
- Quaker State QS1146
- Ryco Z105
- Ryco Z105A
- Sakura FC6501
- Sandvik 04521002
- Sierra 187867
- Technolab T5500915
- Texaco HDF2
- Timberjack 411227
- Universal Coach T121019
- Vermeer 54394001
- Volvo 3130926
- WGB S295CP
- White 027076199
- Woodgate WGF207
- Yale And Towne 6954847
- WIX HD Fuel Filters offers high quality, high efficiency media specific to the application such as medium and heavy trucks, farm, construction, mining and other equipment applications. WIX filters are recommended for OEM fuel filter change intervals. High strength, corrosion resistant cans, center tubes, and end caps with superior sealing components ensure a leak resistant, long lasting, high performing fuel filter under all types of operating conditions.
| Height | 7.827 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Thread Size | 1-12 |
| Style | Spin-on Fuel Filter |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Burst Pressure | 240 |
| Flow Rate | 12 GPM |
| Outer Diameter Top | 3.698 |
| Media Material | Enhanced Cellulose |
| Duty Type | HD |
| Class | HA |
| Micron | 21.00 |
| BetaRatio | 2/20=6/20 |
| UPC | 765809331181 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1.43 lbs (0.65 kg) |
| Package Length: | 3.9" (10 cm) |
| Package Width: | 3.9" (10 cm) |
| Package Height: | 8.1" (20.6 cm) |
1 Year Warranty