Wix 33109 Fuel Filter
WIX Spin-On Fuel Filter
$16.47
10+ In Stock
Ships: Monday May. 18th
Pick-Up: Ready in 1 Hour Monday May. 18th
Brand: Wix
Stock #: 33109
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809331099
Weight: 1.17 lbs (0.54 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bowman 20960
- Hastings FF1016
- Baldwin BF957
- Cummins 154709
- Volvo 891733
- Cummins 252811
- Donaldson P550105
- Wix 33109
- Coopers AZF 001
- Cummins 142784
- Cummins 156164
- Cummins 156171
- ACDelco TP 629
- ACDelco TP1261
- ACDelco TP629F
- Air Refiner PF105
- Air Refiner PF213
- Baldwin BF5801
- Baldwin BF957-B
- American Parts 95109
- CARQUEST Premium 86109
- Caterpillar 3I0750
- Caterpillar 3I1143
- Champion Automotive HF506
- Champion Motor Graders 24351
- Mopar L56
- Co-op FF5D
- Co-op P333
- Co-op P476
- Coopers AZF 002
- Coopers Z 14
- Crosland 592
- Cummins 154711
- Cummins 158172
- Cummins 3300901
- Cummins 3315844
- Cummins 5138627
- Deluxe Walker FF343
- Diamond T Trucks 8917333
- Diamond T Trucks 892868
- Donaldson FFP170105
- Donaldson FFP550105
- Donaldson P169090
- Dynalife CN33109
- Fleetguard FF105
- Fleetguard FF105J
- Fleetrite FFR8105
- Fleetrite FFR8213
- Fleetrite FLRTFF105
- Fleetrite NF200
- John Bean - FMC 3A11535
- Foden Y02111703
- Foden Y02178911
- Foden Y02H1703
- Ford 2002E9176A
- Ford 72MF9176AA
- Ford C6TZ9155A
- Ford C6TZ9155B
- Fram P1101
- Fram P3528
- Fram P3528A
- Fram P3528AFP
- General Motors 25165074
- General Motors 5266846
- General Motors 6436572
- GK Industries HD3109
- Gonher GP105F
- Gonher GP1101
- Gonher P11
- Grove 9414100481
- Hastings 962
- Hastings 999
- Hastings F962
- Hastings FF999
- Heavy Duty Air HDA16001
- Hino 234011220
- Hitachi Construction Machinery 4175915
- International Harvester (IHC) 1212623H1
- International Harvester (IHC) 1669440C1
- International Harvester (IHC) 244 458 R 91
- International Harvester (IHC) 244 458 R 92
- Ingersoll Rand 35289081
- Ingersoll Rand 3529 0535
- Ingersoll Rand 91671743
- Kawasaki YE404060
- Komatsu 1244483H1
- Kralinator F 44 R
- WABCO KC 4510
- Luberfiner LFF 5
- Luberfiner LFF5-1
- Luberfiner LFF8012
- MAHLE AW 8
- MAHLE EH2211
- Massey Ferguson 1055915M3
- Mighty FS232
- Motorcraft EFG12
- Motorcraft EFG13
- Motorcraft FD152
- NAPA Gold Filters 3109
- Nelson 85042A
- New Holland Construction V608T118
- Nissan 1644499626
- Onan 1492249
- Parts Master 73109
- Phillips 66 P231
- Pure Flo PFF105
- Purolator F 60232
- Purolator PER232
- Quaker State QS1103
- Quaker State QS3528
- Renault 5000808717
- Renault 5001004319
- Reo 891733
- Reo 892868
- Ryco Z159
- Ryco Z48
- Sakura FC-5720
- Sakura FC57270
- Taylor Machine 4026076
- Texaco HDF1
- Timbco 16575
- Timberjack 408925
- Versatile 608T118
- Volvo 3130909
- Volvo 991215847
- WGB S253CP
- Climax Waukesha 892168
- White 891733
- Woodgate WGF104
- Woodgate WGF105
- Woods & Copeland 290403
- Purolator F60232
- CARQUEST Premium 96310
- Grove 9414100481
- WIX HD Fuel Filters offers high quality, high efficiency media specific to the application such as medium and heavy trucks, farm, construction, mining and other equipment applications. WIX filters are recommended for OEM fuel filter change intervals. High strength, corrosion resistant cans, center tubes, and end caps with superior sealing components ensure a leak resistant, long lasting, high performing fuel filter under all types of operating conditions.
| Height | 5.209 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Thread Size | 1-14 |
| Style | Spin-on Fuel Filter |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Burst Pressure | 325 |
| Flow Rate | 12-15 GPM |
| Outer Diameter Top | 3.663 |
| Media Material | Enhanced Cellulose |
| Duty Type | HD |
| Class | HA |
| Micron | 10.00 |
| UPC | 765809331099 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1.17 lbs (0.54 kg) |
| Package Length: | 3.9" (10 cm) |
| Package Width: | 3.9" (10 cm) |
| Package Height: | 5.3" (13.3 cm) |
1 Year Warranty