Wix 33107 Fuel Filter
WIX Spin-On Fuel Filter
$12.12
10+ In Stock
Ships: Wednesday May. 20th
Pick-Up: Ready in 1 Hour Tuesday May. 19th
Brand: Wix
Stock #: 33107
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809331075
Weight: 1 lbs (0.46 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings FF945
- Hastings FF922
- ACDelco TP 567
- ACDelco TP 619
- ACDelco TP567F
- AGCO 303497569
- Air Refiner PF104
- Allcar A945
- Allis Chalmers 0126517-6
- Allis Chalmers 0138267-8
- Allis Chalmers 126517
- Allis Chalmers 126517-6
- Allis Chalmers 128637
- Allis Chalmers 138627
- Allis Chalmers 138637
- Baldwin BF948
- Baldwin BF948-B
- Baldwin BF948-D
- American Parts 95107
- American Parts 95108
- Bomag 31701105
- CARQUEST Premium 86107
- Caterpillar 3I0753
- Caterpillar 3I1142
- Champion Automotive HF504
- Clark Equipment 0949095
- Clark Equipment 945352
- Clark Equipment 945619
- Clark Equipment 949095
- Co-op FF1101
- Coopers AZF 001
- Coopers AZF 073
- Cummins 126517
- Cummins 138627
- Cummins 140617
- Cummins 142784
- Cummins 156164
- Cummins 156171
- Cummins 3315846
- Cummins BM-78593
- Cummins BM78793
- Deluxe Walker FF340
- Diamond T Trucks 859336
- Donaldson FFP170104
- Donaldson FFP170106
- Donaldson FFP550104
- Donaldson P169093
- Donaldson P550104
- Dynalife CN33107
- Eimco 126517
- Eimco 138627
- Euclid 120517
- Euclid 126517
- Euclid 138627
- Euclid 9021936
- Euclid 9201936
- FiatAllis 70126517
- FiatAllis 70138267
- FiatAllis 70697633
- Fleetguard FF104
- Fleetguard FF5137
- Fleetrite FFR8104
- Fleetrite FFR8105D
- John Bean - FMC 3A10511
- Fram P1101A
- Fram P1101PL
- Galion D87872
- Generac 0667670100
- Generac 667670100
- General Motors 25011164
- General Motors 25011167
- General Motors 5576873
- General Motors 5577569
- General Motors 6436241
- Gonher GP1101F
- Hastings 945
- Hastings F945
- Hengst H13WK
- Hino 234011190
- Hino 234011221
- Hino 234011240
- Hino 234011241
- Hino 234011241A
- Hino 234011371
- Hino 234011371A
- Hino 234011372
- Hino 234011400
- Hino 234011402
- Hitachi Construction Machinery 4206090
- Hitachi Construction Machinery 42060901
- Hitachi Construction Machinery L4206090
- International Harvester (IHC) 232 639 R 91
- International Harvester (IHC) 244 242 R 91
- Komatsu 6684718600
- Komatsu CUFF105D
- Komatsu DNP12D8627
- Komatsu DNP13D8627
- Kralinator F 28
- WABCO TD 6776
- WABCO TH 6776
- WABCO VF 2048
- Liebherr 736 1503
- Liebherr 736 4439
- Liebherr 8754195
- Liebherr 8766599
- Luberfiner LFP 1101-F
- Luberfiner LFP 1101-FD
- Luberfiner LFP1101F-1
- MAHLE AW 9
- Mann-Filter WK 9150
- Motorcraft FD788
- NAPA Gold Filters 3107
- Nelson 85011A
- Phillips 66 PP15
- Pure Flo PFF1101
- Purolator F50015
- Purolator PER 15
- Quaker State QS1101
- Reo 138627
- Reo 859336
- Ryco Z22
- Sakura FC1305
- Sakura FC57011
- Tecnocar RN154
- Engine Life Filters FP1101
- Universal Filter Italiana (UFI) 2431000
- VM Motori Italian Diesel Engine Manufacturing 4531013
- Volvo 12003653
- WGB S119CP
- White 027013005
- White 138627
- White 303497569
- White 859336
- White 892168
- White 959336
- Wix 33107
- Yale And Towne 2078834
- Allis Chalmers 1265176
- WIX HD Fuel Filters offers high quality, high efficiency media specific to the application such as medium and heavy trucks, farm, construction, mining and other equipment applications. WIX filters are recommended for OEM fuel filter change intervals. High strength, corrosion resistant cans, center tubes, and end caps with superior sealing components ensure a leak resistant, long lasting, high performing fuel filter under all types of operating conditions.
| Height | 4.354 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Thread Size | 1-14 |
| Style | Spin-on Fuel Filter |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Burst Pressure | 295 |
| Flow Rate | 12-15 GPM |
| Outer Diameter Top | 3.663 |
| Media Material | Enhanced Cellulose |
| Duty Type | HD |
| Class | HC |
| Micron | 10.00 |
| UPC | 765809331075 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1 lbs (0.46 kg) |
| Package Length: | 3.9" (10 cm) |
| Package Width: | 3.9" (10 cm) |
| Package Height: | 4.4" (11.3 cm) |
1 Year Warranty