Wix 33106 Fuel Filter
WIX Cartridge Fuel Metal Canister Filter
$21.94
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 33106
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809331068
Weight: 0.67 lbs (0.31 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Allcar A929
- Allis Chalmers 105211
- Allis Chalmers 4041211
- Allis Chalmers 40412118
- Baldwin PF821
- Baldwin PF821S
- American Parts 95106
- CARQUEST Premium 86106
- Caterpillar 3I1579
- Clark Equipment 553855
- Clark Equipment 553858
- Clark Equipment 880052
- Clark Equipment 945353
- Clark Equipment 945620
- Clark Equipment 948486
- Clark Equipment 958485
- Co-op FF1106M
- Coopers AZF006
- Cummins 105211
- Cummins 299101
- Cummins CF101
- Diamond T Trucks 524318
- Diamond T Trucks 860429
- Diamond T Trucks P2096
- Donaldson P550096
- Donaldson P552473
- Eimco 105211
- Eimco 3105211
- Euclid 9025569
- Fairbanks-morse 19552
- FiatAllis 74041211
- Fleetguard FF101
- Fleetguard FS1316
- Fleetrite FFR8101
- Ford B8Q1955A
- Ford EDC9176A
- Fram C1106PL
- Fram F1106PL
- Fram FBM1106PL
- Galion BM33761
- General Motors 5576075
- General Motors 6435501
- Hastings 929
- Hastings FF929
- Hastings PF821S
- International Harvester (IHC) 220276R91
- International Harvester (IHC) 296951R91
- International Harvester (IHC) 296958
- International Harvester (IHC) 296958R91
- International Harvester (IHC) 302593R91
- International Harvester (IHC) 3054750R91
- Kralinator F550
- WABCO HS6056
- WABCO SR1557
- Lincoln Electric 68992
- Luberfiner L93F
- Luberfiner L93FFP
- Luberfiner L93FP
- NAPA Gold Filters 3106
- Nelson 88218A
- Harnischfeger Ph Diesel 41017
- Harnischfeger Ph Diesel 41067
- Purflux C129
- Purolator F50048
- Purolator P4804
- Purolator P48S
- Reo 860429
- Ryco R2018P
- Twin Coach 2155071
- Twin Coach 881661
- Engine Life Filters FC1106
- Engine Life Filters FC1106P
- WGB S63CP
- Ward Lafrance 105211
- Climax Waukesha 2515
- Climax Waukesha 960532
- Climax Waukesha 960533
- White 105211
- White 122731
- White 146417CS
- White 203847BS
- White 600993FS
- White 602131FS
- White 606352AS
- White 606353AS
- White 860429A
- Wix 33106
- Woodgate WGF101
- WIX HD Fuel Filters offers high quality, high efficiency media specific to the application such as medium and heavy trucks, farm, construction, mining and other equipment applications. WIX filters are recommended for OEM fuel filter change intervals. High strength, corrosion resistant cans, center tubes, and end caps with superior sealing components ensure a leak resistant, long lasting, high performing fuel filter under all types of operating conditions.
| Height | 4.778 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Cartridge Fuel Metal Canister |
| Inner Diameter Bottom | 0.765 |
| Outer Diameter Bottom | 3.984 |
| Outer Diameter Top | 3.984 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | HD |
| Class | HW |
| Micron | 19.00 |
| UPC | 765809331068 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 0.67 lbs (0.31 kg) |
| Package Length: | 4.4" (11.1 cm) |
| Package Width: | 4.4" (11.1 cm) |
| Package Height: | 5.3" (13.3 cm) |
1 Year Warranty