Wix 33078 Fuel Filter
WIX Fuel (Complete In-Line) Filter
$20.47
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 33078
Condition: New
Made in Poland
UPC: 765809330788
Weight: 0.25 lbs (0.12 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hengst H110WK
- Hengst H306WK
- ACDelco FS 9128 E
- ACDelco GF 634
- ACDelco GF 818
- BluePrint Engines ADG 02314
- BluePrint Engines ADJ132319
- BluePrint Engines ADV 182321
- Alfa Romeo 46403933
- Alfa Romeo 60811822
- Alfa Romeo 60811904
- Alfa Romeo 60812738
- Alfa Romeo 71736100
- Japan Parts 30-W0-002
- Bosch 0 450 905 273
- Bosch 0 450 905 316
- Bosch 0 450 905 945
- Bosch 0 986 450 235
- Bosch 0 986 AF8 156
- Bosch F 5273
- Bosch F 5316
- British Leyland 1X439155AA
- British Leyland 4X439B072BB
- British Leyland C2S20977
- British Leyland C2S2768
- British Leyland C2S45278
- CARQUEST Premium 86078
- Champion CFF100225
- Champion L 225
- Champion L 225/606
- Champion L 420
- Citroen 1567 89
- Coopers FIG 7021
- Crosland 6710
- Crosland 6805
- Crosland 6806
- Crosland 6810
- Delphi FF0070
- Febi-Bilstein 17634
- Febi-Bilstein 17635
- Fiat 46403932
- Fiat 46403933
- Fiat 46441236
- Fiat 46523087
- Fiat 60811822
- Fiat 60811904
- Fiat 71736100
- Filtron PP 905
- Fram G5540
- Fram G5978
- Fram G9890F
- General Motors 25121353
- General Motors 25160729
- General Motors 90353562
- General Motors 93429345
- General Motors GF633
- Gonher GG106
- Hoffer Products 7790077
- Hoffer Products 7790267
- Interfil FGI-1012
- Interfil FGI168
- Interfil FGI168A
- British Leyland 1X 43 9155 A
- British Leyland 1X 43 9155 AA
- British Leyland C2S 2768
- British Leyland C2S 40500
- British Leyland C2S 43206
- British Leyland C2S 45278
- Jakoparts J1330901
- Kayser AK 10 - XO
- Kayser AK 10 X0
- Kayser AK 10-OV
- Kolbenschmidt 268-FP
- Kolbenschmidt 50 013 268
- Kolbenschmidt 50 013 643
- Kolbenschmidt 643-FP
- Lada 21231117010
- Lada 2123111701000
- Lada 2123111701002
- Lada 21230111701000
- Lada 21230111701002
- Lancia 46 474 249
- M Filter MP 4017
- Magneti Marelli 71760676
- Magneti Marelli FI I25
- Magneti Marelli FI I41
- MAHLE KL 83
- MAHLE KL 84
- MAHLE KL710
- Mann-Filter WK 512
- Mapco 62212
- Meat & Doria 4077
- Meat & Doria 4267
- Meyle 100 201 0000
- Meyle 100 201 0013
- MicroGard 33078
- Motaquip VFF 258
- Motaquip VFF 490
- Mueller FB211
- NAPA Gold Filters 3078
- Nipparts J1330901
- Nipparts J1330902
- Opel 25164444
- Opel 25320277
- Opel 808568
- Opel 817645
- Opel 818508
- Opel 818509
- Opel 818510
- Opel 818514
- Opel 818568
- PBR AG-6025
- PBR AG-6066
- Peugeot 1567 88
- Purflux EP155
- Purflux EP163
- Purflux EP184
- Purolator F 57318
- Purolator F65217
- Repco RFF11
- Ryco Z578
- Sakura FS-2301
- Sofima S 1515 B
- Sofima S 1722 B
- Tecnocar B56
- Tecnocar B57
- Tecnocar B67
- Teho 61071
- UFI 31.515.00
- UFI 31.722.00
- Unipart Automotive GFE 7061
- VAICO 10-0207
- VAICO 40-0019
- VAICO V10-0207
- VAICO V40-0019
- Valeo 587008
- VAICO 400019
- Volkswagen 6X0 201 511
- Volkswagen 6X0 201 511 B
- Volkswagen 6XO 201 511 B
- Wix 33078
- Wix Europe WF8101
- Wix Europe WF8165
- Purolator F57318
- WIX Fuel Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as dirt roads, construction sites, stop and go traffic, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM fuel filter change intervals. WIX offers high quality, high efficiency media specific to the application and fuel type being used. Superior materials, design and construction ensure WIX fuel filters provide excellent performance under all types of operating conditions.
| Height | 6.389 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Fuel (Complete In-Line) Filter |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Flow Rate | 1 GPM |
| Outer Diameter Top | 2.338 |
| Media Material | Cellulose |
| Inlet | 8 mm |
| Outlet | 8 mm |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Micron | 20.00 |
| BetaRatio | 100/200=35/40 |
| UPC | 765809330788 |
| Origin Country: | PL |
| Weight: | 0.25 lbs (0.12 kg) |
| Package Length: | 2.6" (6.7 cm) |
| Package Width: | 2.6" (6.7 cm) |
| Package Height: | 6.8" (17.1 cm) |
1 Year Warranty