Wix 33054 Fuel Filter
WIX Fuel (Complete In-Line) Filter
$11.87
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 33054
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809330542
Weight: 0.25 lbs (0.12 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- ACDelco GF480
- Kem GF531
- Apollo G474
- Atlas (Canada) FF20
- Auto Extra 61633054
- Autopart International 5002231701
- Baldwin BF865
- Baldwin BF865K
- Barad GFC607
- American Parts 95054
- Bravo BG30
- Cam2 CF30
- Car Care GF3499
- CARQUEST Premium 86054
- CARQUEST Standard BG30
- CARQUEST Standard R86054
- Casite CG3499
- Caterpillar 3I1183
- Champion Automotive GF12
- Mopar 3879782
- Mopar 4041540
- Mopar 4049224
- Mopar 4071965
- Mopar 4106001
- Mopar 83200021
- Mopar L607
- Mopar L609
- Mopar L610
- Mopar L613
- Mopar L622
- Citgo Petroleum G474
- Cobra CHF513
- Deluxe Walker 73336
- Deutsch FF421
- Donaldson P550474
- Duralast FF3421DL
- ECOGARD XF20030
- Facet 3499
- Federated G474
- Firestone Ride-Rite FF3499
- Flag Filters F3499
- Fleetguard FF239
- Fleetguard FF5669
- Fleetrite FFR8239
- Fram G3499
- Fram G3499DP
- Fram G6410
- General Motors 25055048
- GK Industries GF607
- Gonher GG3499
- Gonher GG8
- Gonher GG8L
- Continental Elite 2224659
- Continental Elite G3499
- GP - Guaranteed Parts 779421
- Hastings GF84
- Interfil FGI005
- Interfil FGI05
- Interfil FGI121
- Kendall KG9
- Kralinator G68
- LTH LTH8GL
- Luberfiner G474
- MAHLE KL663
- MAHLE KL813
- Meijer MG10
- MicroGard 33054
- Micron F2607
- Mighty GF607
- Motorcraft FG797
- Motorcraft FG907
- NAPA Gold Filters 3054
- NAPA ProSelect Filters 23054
- Parts Plus G474
- Parts Master 73054
- Pentius PFB20030
- Power Train PG3499
- Precision Tune GFC607
- Premium Guard PF30
- Pro-Tec 508
- Pro-Gauge G3499
- Promotive F20030P
- PUREPRO G474
- Purolator F20030
- Purolator F20030M
- Purolator GF30
- Purolator GF30M
- Quaker State QSG3499
- Sears 45157
- Sears F8
- Service Champ 56050
- Shell SG20
- Sunoco G12
- Tech-Stran GFC607
- Tech-Stran TGFC607B
- Texaco TG17
- Trust G474
- Unocal 76 UF482
- WALMI WG3499
- WALMI WG8
- Warner G474
- Western Auto 7457781
- Wix 33054
- Woodgate WGF239
- WIX Fuel Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as dirt roads, construction sites, stop and go traffic, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM fuel filter change intervals. WIX offers high quality, high efficiency media specific to the application and fuel type being used. Superior materials, design and construction ensure WIX fuel filters provide excellent performance under all types of operating conditions.
| Height | 3.83 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Fuel (Complete In-Line) Filter |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Outer Diameter Top | 1.725 |
| Media Material | Cellulose |
| Inlet | 5/16 |
| Outlet | 5/16 |
| Duty Type | LD |
| Class | C |
| Micron | 11.00 |
| Vapor | 1/4 |
| UPC | 765809330542 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 0.25 lbs (0.12 kg) |
| Package Length: | 2.4" (6 cm) |
| Package Width: | 2.4" (6 cm) |
| Package Height: | 4.6" (11.7 cm) |
1 Year Warranty