Wix 33046 Fuel Filter
WIX Fuel (Complete In-Line) Filter
$9.02
10+ In Stock
Ships: Monday May. 18th
Pick-Up: Ready in 1 Hour Monday May. 18th
Brand: Wix
Stock #: 33046
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809330467
Weight: 0.09 lbs (0.04 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Kem GF521
- Deutsch FF202
- Mighty FG14A
- ACDelco GF434
- Allcar AG175
- Apollo G16
- Atlantic Richfield AGF131
- Atlas (Canada) FF17
- Auto Extra 61633046
- Autopart International 5002200275
- Baldwin BF879
- BAP Geon 1139816
- Barad FG14
- Beck/Arnley 0438010
- Bravo BG131
- Cam2 CF131
- Car Care GF22
- CARQUEST Premium 86046
- CARQUEST Standard BG131
- Carter Carburetor Division GF14
- Casite CG1116A
- Caterpillar 3I1487
- Cenex 73017
- Champion Automotive GF03
- Mopar J3193898
- Mopar J8992430
- Mopar L217
- Citgo Petroleum G16
- Co-op FG17
- Cobra FDF506
- Deluxe Walker 73017
- Donaldson P550091
- Duralast FF2202DL
- Echlin 26090
- Echlin 31443
- ECOGARD XF10131
- Facet 22
- Farmland GF131
- Federated G16
- Filko FF7
- Firestone Ride-Rite FF22
- Flag Filters F22
- Fleetguard FF179
- Fleetrite FFR8179
- Flexon Industries AS00014DC
- Ford C5UC9155A
- Ford C5UE9155A
- Ford C5UZ9155A
- Ford D3AZ9155A
- Ford D3AZ9155C
- Ford D3VE9155AA
- Fram FG22A
- Fram FG22ADP
- Fram G22A
- Fram G22ADP
- Generac 087769
- Generac 87769
- General Motors 5651479
- General Motors 5651781
- GK Industries FG14
- Gonher GG19
- Continental Elite 2224654
- Continental Elite G22
- Group 7 VG131
- GP - Guaranteed Parts 779412
- Hastings GF27
- Holley 25
- Honda 16954890670
- IAPCO A0313001
- Interfil F303A
- Interfil FGI007
- Interfil FGI07
- IPS 48008
- Jlg 70010853
- Jlg 7016601
- John Deere KV11698
- K Mart KG4
- Kendall KG4
- Kohler 249433
- Kralinator G84
- Lazorlite U115916
- LTH LTH19G
- Luberfiner G16
- Luberfiner G16-1
- Luberfiner LG16
- MAHLE KL662
- Massey Ferguson 521248M91
- Massey Ferguson 521251M92
- Master Parts G16
- Meijer MG5
- MicroGard 33046
- Micron F114
- Mighty FG14
- Motorcraft FG14
- Motorcraft FG14A
- Motorcraft FG14ADP
- Motorcraft FG14B
- Motorcraft FG14BDP
- Motorcraft FG14C
- Motorcraft FG14CDP
- NAPA Gold Filters 3046
- NAPA ProSelect Filters 23046
- Onan 1491353
- P&D F507
- Parts Plus G16
- Parts Master 73046
- Pentius PFB10131
- Phillips 66 PF131
- Power Train PG22A
- Precision Tune FG14
- Premium Guard PF131
- Pro-Bilt PBG131
- Pro-Tec 503
- Pro-Gauge FG14A
- Promotive F10131P
- Pronto PG22
- PUREPRO G16
- Purolator F10131
- Purolator F10131M
- Purolator GF131
- Purolator GF131M
- Quaker State QSG22
- Quaker State QSG22A
- Repco 1139816
- Ryco Z78
- Sears 45162
- Sears F10
- Service Champ 54050
- Shell SG9
- Sieg GS22
- Sunoco G2
- Tech-Stran FG14
- Tech-Stran TFG14B
- Texaco TG9
- Trust G16
- Unocal 76 UF16
- Valu-test 4175
- Valu-test V5046
- Vera 1200690
- WALMI WG22
- Warner G16
- Western Auto 7457138
- Wix 33046
- Woodgate WGF179
- Worldparts W27116
- WIX Fuel Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as dirt roads, construction sites, stop and go traffic, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM fuel filter change intervals. WIX offers high quality, high efficiency media specific to the application and fuel type being used. Superior materials, design and construction ensure WIX fuel filters provide excellent performance under all types of operating conditions.
| Height | 2.86 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Fuel (Complete In-Line) Filter |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Outer Diameter Top | 0.94 |
| Media Material | Plastic Mesh |
| Inlet | 5/16 |
| Outlet | 1/8 -27 NPT |
| Duty Type | LD |
| Class | A |
| Micron | 80.00 |
| UPC | 765809330467 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 0.09 lbs (0.04 kg) |
| Package Length: | 2.3" (5.7 cm) |
| Package Width: | 1.5" (3.8 cm) |
| Package Height: | 2.3" (5.7 cm) |
1 Year Warranty