Wix 33007 Fuel Filter
WIX Fuel (Complete In-Line) Filter
$8.62
10+ In Stock
Ships: Wednesday Apr. 29th
Pick-Up: Ready in 1 Hour Wednesday Apr. 29th
Brand: Wix
Stock #: 33007
Condition: New
UPC: 765809330078
Weight: 0.09 lbs (0.05 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- DAF 893001
- ACDelco GF501
- Hengst 01 477 4201
- Hengst H102WK
- ACDelco FS 9090 E
- Atlas-Copco 29148002
- Auto Extra 61633007
- Baldwin BF7725
- Barad MF314
- Beck/Arnley 0430652
- Bobcat 5411657863
- Bobcat 6687016
- Bosch 0 450 904 003
- Bosch 0 450 904 060
- Bosch 0 450 904 060-850
- Bosch 74001
- Bosch N 4060
- CARQUEST Premium 86007
- CARQUEST Standard R86007
- Caterpillar 1G7206
- CEW 3234006
- Citgo Petroleum G2978
- Claas 6005701092
- Coopers Z 511
- Crosland 6662
- DAF 0893009
- DAF 893 009
- Delphi FF0094
- Deutsch G2978
- Deutz 0117 8754
- Deutz 117 8753
- Diamond 2501785
- Duralast FF3002DL
- Duralast G2978
- ECOGARD XF10039
- Fahr 8-1219-180-509.00
- Febi-Bilstein 26822
- Filtron PS 821
- Fleetguard FF5705
- Ford 5008880
- Fram P4174
- Fram P6446
- GK Industries GF501
- Hamm 2027225
- Hastings GF160
- Hatz 502 70 100
- Hatz 502 70 100.514
- Hatz 50317000
- Hengst 4201
- Hoffer Products 7990030
- Hoffer Products 7990034
- Husqvarna 539300069
- Ingersoll Rand 92878990
- John Deere AL 78 988
- Kayser AK 07 - 8
- Kayser AK 07 - 8 E
- Kolbenschmidt 189-FP
- Kolbenschmidt 50 013 189
- Komatsu 1178753
- Kralinator G265
- Luberfiner G 2978
- M Filter MP 489
- MAHLE K230F
- MAHLE KL 23
- MAHLE KL 23OF
- Mann-Filter WK 31/4
- Mapco 63246
- Meat & Doria 4030
- Meat & Doria 4034
- Mercedes-Benz 001 477 21 01
- Mercedes-Benz 001 477 33 01
- Mercedes-Benz 001 477 42 01
- Mercedes-Benz 001 477 56 01
- Mercedes-Benz 001 477 69 01
- Mercedes-Benz 14772101
- Mercedes-Benz 14773301
- Mercedes-Benz 14774201
- Mercedes-Benz 14775601
- Mercedes-Benz 14776901
- Mercedes-Benz A 001 477 21 01
- Mercedes-Benz A 001 477 33 01
- Mercedes-Benz A 001 477 42 01
- Mercedes-Benz A 001 477 56 01
- Mercedes-Benz A 001 477 69 01
- Meyle 014 047 0025
- MicroGard 33007
- Mighty F50154
- Mighty G 2978
- Miller Welder 213858
- Motaquip VFF 432
- Motorcraft EFG 039
- NAPA Gold Filters 3007
- PBR BF-1005
- Parts Plus G2978
- Parts Master 73007
- Pronto PF154
- PUREPRO G2978
- Purflux CP101
- Purolator F 57068
- Purolator F50154
- Purolator FCG154
- Purolator PFC154
- Purolator PM 4068
- Quinton Hazell QFF 2270
- Bosch 0450904060
- Satoh KMM40086100
- Sofima S 1027 B
- Still 0 522 524
- Tecalemit FD 2270
- Teho 72003
- General Motors 5411657863
- UFI 31.027.00
- VAICO 30-0809
- VAICO V30-0809
- Valeo 587524
- Vera 1201069
- VAICO 300809
- Volvo 3587530
- Wacker 1000000412
- Warner G2978
- Wix 33007
- Wix Europe WF8126
- Woodgate WGF314
- Worldmark 0014774201
- Mann-Filter WK 31/4 (10)
- Purolator F57068
- WIX Fuel Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as dirt roads, construction sites, stop and go traffic, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM fuel filter change intervals. WIX offers high quality, high efficiency media specific to the application and fuel type being used. Superior materials, design and construction ensure WIX fuel filters provide excellent performance under all types of operating conditions.
| Height | 4.280 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Fuel (Complete In-Line) Filter |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Outer Diameter Top | 1.210 |
| Media Material | Wire Mesh |
| Inlet | 5/16 |
| Outlet | 5/16 |
| Duty Type | LD |
| Class | A |
| Micron | 50.00 |
| UPC | 765809330078 |
| Origin Country: | RU |
| Weight: | 0.09 lbs (0.05 kg) |
| Package Length: | 2.4" (6 cm) |
| Package Width: | 2.4" (6 cm) |
| Package Height: | 4.6" (11.7 cm) |
1 Year Warranty