Wix 33003 Fuel Filter
WIX Fuel (Complete In-Line) Filter
$8.73
10+ In Stock
Ships: Monday May. 18th
Pick-Up: Ready in 1 Hour Monday May. 18th
Brand: Wix
Stock #: 33003
Condition: New
UPC: 765809330030
Weight: 0.33 lbs (0.15 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings GF3
- ACDelco GF61P
- Fram G15
- Fram G15DP
- Fram G3CS
- Fram G3DP
- Gonher GG15
- Gonher GG5LAM
- AGCO 163000A
- Allcar AGF3
- Apollo G38
- Aston Martin 5224165
- Atlas (Canada) FF6
- Auto Extra 61633003
- Baldwin BF836
- Baldwin BF836K3
- Baldwin BF836K4
- BAP Geon 1139804
- Beck/Arnley 0430822
- American Parts 95003
- BMW 13 32 2 999 000
- Bravo BG118
- Cam2 CF118
- CARQUEST Premium 86003
- CARQUEST Standard R86003
- Carter Carburetor Division GF2
- Carter Carburetor Division GF8
- Caterpillar 3I1486
- Cenex 73101
- Champion Automotive GF30
- Mopar J0941071
- Mopar L203
- Co-op FG616
- Co-op FG616K
- Cobra UNF515
- Crosland 702
- Crosland 702 K
- Donaldson P550090
- Dynalife CNG3
- Echlin 26083
- Filtron PS 881
- Fleetguard FF5006
- Ford C7TZ9155A
- Ford D7TA9155AB
- Ford D7TZ9155D
- Fram G3
- General Motors 250558360
- General Motors 5651090
- General Motors 854600
- General Motors 854619
- GK Industries GF69P
- GK Industries GF69PL
- Holley 213
- Holley 24
- Honda 16900-671-003
- Hyster 1346283
- Hyster 18296H
- IAPCO A0354002
- Interfil FGI034
- John Deere AT356454
- Kem GF538
- Kralinator G82
- Kubota 7000014659
- LTH LTH5G
- Luberfiner G38
- Luberfiner G38CP
- MAHLE KL 14
- MAHLE KL 60
- MAHLE KL686
- Master Parts G38
- Mazda 022213470A
- MicroGard 33003
- Mighty FG8
- Motorcraft FG 777 A
- Motorcraft FG8
- NAPA Gold Filters 3003
- NAPA ProSelect Filters 23003
- Onan 1492441
- Outboard Marine (OMC) 0398319
- Outboard Marine (OMC) 398319
- Parts Master 73003
- Parts Master 73003C
- Pentius PFB20118
- Pentius PFB20118M
- Pentius PFB20118P
- Pentius PFB2011M
- Prime-Line 187831
- Pro-Tec 501
- Pro-Gauge FG15
- Pro-Gauge GF61P
- Promotive F20118
- Pronto PL3/8
- Purolator F 20118
- Purolator F20118M
- Purolator F21111
- Purolator F21111M
- Purolator GF1111
- Purolator GF1111M
- Quaker State QSG15
- Quaker State QSG3
- Repco 1139804
- Ryco Z153K
- Saab 837609
- Saab 8376097
- Sakura FS1901
- Scania Vabis 831842
- Service Champ 50050
- Shell SG3
- Sierra 187857
- Tech-Stran TGF61PB
- Universal 5651090
- Universal Filter Italiana (UFI) 3150100
- Universal Filter Italiana (UFI) 3151000
- WGB WGF1001
- WGB WGF112
- WALMI WG5
- Warner Swasey 76026336
- Warner Swasey H26336
- Western Auto 7457294
- White 163000A
- Wix 33003
- Wix Europe 33003E
- Wix Europe WF8140
- Purolator F20118
- John Deere AM136739
- WIX Fuel Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as dirt roads, construction sites, stop and go traffic, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM fuel filter change intervals. WIX offers high quality, high efficiency media specific to the application and fuel type being used. Superior materials, design and construction ensure WIX fuel filters provide excellent performance under all types of operating conditions.
| Height | 3.661 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Fuel (Complete In-Line) Filter |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Outer Diameter Top | 2.087 |
| Media Material | Cellulose |
| Inlet | 3/8 |
| Outlet | 3/8 |
| Duty Type | LD |
| Class | A |
| Micron | 20.00 |
| UPC | 765809330030 |
| Origin Country: | RU |
| Weight: | 0.33 lbs (0.15 kg) |
| Package Length: | 2.4" (6 cm) |
| Package Width: | 2.4" (6 cm) |
| Package Height: | 4.6" (11.7 cm) |
1 Year Warranty