Wix 24525 Cabin Air Filter
WIX Cabin Air Panel
$24.66
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 24525
Condition: New
UPC: 765809245256
Weight: 1 lbs (0.46 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- General Motors 93172129
- Wix 24525
- Saab 9179904
- Fram CF11669
- Hastings AFC1605
- Bosch C3806
- Bosch 1 987 431 376
- Bosch 1 987 432 376
- ACDelco PUK 1052 E
- Fram CFA9495
- General Motors 09179904
- General Motors 9166107
- General Motors 9179904
- General Motors 9196107
- General Motors 9196343
- Hengst E972LC
- Opel 1808617
- Opel 1808624
- Opel 32026117
- Purflux AHC198
- UFI 54.100.00
- DENSO DCF223K
- Champion CCF0015
- Champion Filters CCF1837
- CORTECO CP1092
- Kolbenschmidt 50 013 735
- Mueller FC176
- Unipart Automotive GFE3017
- BluePrint Engines ADA102505
- Autopart International 500528693
- Baldwin PA10140
- Beck/Arnley 0422121
- Bosch 0986TF0114
- Bosch 6015C
- Bosch C3806WS
- Bosch R 2376
- CARQUEST Premium ACE 136
- Champion CCF0015C
- Coopers ACE 136
- CORTECO 21651965
- CORTECO 21652715
- CORTECO 80000621
- CORTECO CC1004
- CORTECO CC1092
- CORTECO CC1291
- AKS DASIS 830239N
- Delphi TSP0325122C
- Delphi TSP0325296C
- Febi-Bilstein 17263
- Fiat 46844822
- Fiat 51805219
- Filtron K 1081A
- Interfil CFI1808CA
- Kolbenschmidt 4035-ACC
- Kolbenschmidt 50 014 035
- Luberfiner CAF1837C
- Magneti Marelli BCF 380
- MAHLE LAK 117
- Mann-Filter CUK 3337
- Mann-Filter FP 3337
- Mapco 67713
- Meat & Doria 17113K
- Meyle 612 320 0005
- Micronair MC607
- Micronair MC694
- Motaquip VCF 241
- Mueller FK176
- NAPA Gold Filters 4525
- Parts Plus CAF5838C
- Purolator C 18324
- Purolator I19407
- Quinton Hazell QAP 364
- Quinton Hazell QAP 622
- Quinton Hazell QAP 664
- Saab 1808624
- Sofima S 4100 CA
- Tecnocar EC400
- Tecnocar EC405
- Unipart Automotive GFE 3109
- Valeo 698710
- Valeo 698726
- Valeo 701010
- Valeo 708710
- VEMO 40-31-1112
- VEMO V40-31-1112
- Wix Europe WP9035
- Purolator C18324
- WIX Cabin Air Filters remove pollen, dust, soot and other air borne contaminates from the air inside a vehicle for normal and severe driving conditions. WIX cabin air filters are enhanced with Microban antimicrobial technology which inhibits the growth of microbes on filter media and protects against damaging bacteria, mold, and mildew. Where applicable, combination odor removing media reduces odors from the exhaust systems of nearby vehicles. WIX cabin air filters are recommended for OEM filter change interval. WIX offers a full line of high efficiency cabin air filters for passenger cars and light trucks.
| Length | 13.110 |
| Width | 6.417 |
| Height | 1.181 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Cabin Air Panel |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Media Material | Activated Carbon |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| UPC | 765809245256 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 1 lbs (0.46 kg) |
| Package Length: | 8.8" (22.2 cm) |
| Package Width: | 1.8" (4.4 cm) |
| Package Height: | 14" (35.6 cm) |
1 Year Warranty