Fram XG9100 Engine Oil Filter
FRAM, XG9100, Oil Filter
$22.02
$15.87
Out of Stock
Brand: Fram
Stock #: XG9100
Condition: New
Made in USA
UPC: 009100534460
Weight: 1.27 lbs (0.58 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mighty FA1047
- Group 7 B3160
- ACDelco FB100B FB106
- Cenex AF26
- Deutsch BF401 BF501
- ACDelco FB106
- Deutsch BF501
- General Motors 97214983
- General Motors 88917036
- Certified CPH9100
- Mobil 1 M1-303
- Mobil 1 M1-303A
- Purolator BOSS PBL35399
- Tough FormFit Guard TG9100
- STP S9100ML
- STP S9100XL
- Pennzoil HPZ-59
- Pennzoil HPZ59
- Hastings LF524
- ACDelco PF2232
- Fleetguard LF16102
- Baldwin B1441
- Isuzu 8-97214-983-1
- General Motors 87214983
- Luberfiner LFP2999
- Hastings LF524F
- Purolator L35399
- Wix 57202
- NAPA 7202
- MicroGard MGL9100
- Bosch 3511
- CARQUEST Premium 84202
- Casite CF524
- Champion Filters COS9100
- Donaldson P550518
- ECOGARD X5399
- Factory Motor Parts R7202
- Group 7 V5399
- MicroGard MGL57202
- Mighty M2999
- Mileguard MO9100
- NAPA Gold Filters 7202
- NAPA Platinum Filters 47202
- Parts Plus LFP2999
- Parts Master 67202
- Parts Master 67202BP
- Pennzoil PZ59
- Pentius PLB9100
- Pit Stop PSL46
- Premium Guard PG5399
- Prime Guard Filters POF5399
- Promotive PH5399
- PureZone 8-57202
- Purolator TECH TL35399
- Quaker State QS9100
- Service Champ OF5399
- Shell SH49
- Warner LFP2999
- K&N HP-3003
- K&N PS-3003
- Silverline 27202
- Champion 47202T
- Auto Extra 61857202
- CARQUEST 84202
- VIPER 9100
- Installer Edge AL9100
- Champion COS9100
- Defense DL9100
- Driveworks DW-5399
- Amsoil EAO52
- Quaker State L35299
- Champ LFP2999
- Mann-Filter ML 1035
- MOBIL MO5399
- MotoMaster MPH9100
- Pronto PO-5399
- Performax PO-59
- Pennzoil PZ-59
- FVP R7202
- CARQUEST R84202
- CARQUEST R84202MP
- STP S9100
- Valvoline VO-75
- Ultra XG9100
- PurolatorONE PL35399
- Installer Edge ML9100
- STP Filters S9100
- Parts Master 67202X
- Wix 57202XP
- STP Filters S9100ML
- Champ LFP2999XL
- Purolator PureONE PL35399
- STP Filters S9100XL
- Magneti Marelli 1AMFL00012
- Warner Filters LFP2999
- Champion Filters 47202T
- Isuzu 8972149831
- Driveworks DW5399
- K&N HP3003
- Pronto PO5399
- Performax PO59
- Valvoline VO75
- Fram XG9100
- Silicone anti-drain back valve helps ensure safe engine start up
- Dual-layered synthetic blend media provides 99%+ filtration efficiency*
- Optimized for synthetic motor oil
- SureGripĂ‚© technology for easy install and removal
- Proven protection for up to 20,000 miles (32,000 kilometers)
- FRAM Ultra SyntheticĂ‚© oil filters are engineered for drivers who are looking for ultimate performance and engine protection. Its dual-layered synthetic blend media provides 99%+ filtering efficiency and protects up to 20,000 miles (32,000 kilometers). The silicone anti-drain back valve ensures safe engine startups, extending the life of the oil filter. FRAM Ultra Synthetic is equipped with SureGripĂ‚© technology that provides a non-slip surface allowing for easy install and removal.
| Attachment Type | Spin-On |
| Bypass Relief Valve Setting | 9-15 |
| Gasket Type | Base |
| Grade | Ultimate |
| Inlet Type | Threaded |
| Inner Thread Diameter | 13/16-16 |
| Meets Or Exceeds Original Equipment Manufacturer Specifications | Yes |
| New Or Remanufactured | New |
| Outside Diameter | 3.660 |
| Replaceable Filter | Yes |
| Reusable | No |
| Thread Size | Standard |
| UPC | 009100534460 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1.27 lbs (0.58 kg) |
| Package Length: | 3.8" (9.7 cm) |
| Package Width: | 3.8" (9.7 cm) |
| Package Height: | 5.3" (13.3 cm) |
1 Year Warranty