Fram XG10955 Engine Oil Filter
FRAM, XG10955, Oil Filter
$21.69
Out of Stock
Brand: Fram
Stock #: XG10955
Condition: New
UPC: 009100561565
Weight: 0.2 lbs (0.1 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings LF656
- Baldwin P7492
- Mobil 1 M1C-455
- Promotive PH6135
- Hengst E720H D205
- Chrysler 05184526AA
- Chrysler 5184526AA
- Chrysler 68079744AA
- Chrysler 68079744AB
- Fram CH10955
- Wix 57526
- Volkswagen 7B0 115 562
- Champ P990
- Mopar MO-744
- Group 7 V6135
- Wix 57144
- Service Champ CF6135
- MicroGard MGL57526
- STP S10955
- STP S10955XL
- Premium Guard PG6135
- MAHLE OX 786D
- Prime Guard Filters POF6135
- Wix XP 57526XP
- SUPERTECH ST10955
- Bosch 3335
- CARQUEST Premium 84526
- CARQUEST Standard R84526
- Luberfiner P990
- MicroGard MGL10955
- Parts Master 67526
- Purolator L36135
- Chrysler 68079744AD
- NAPA 7144
- Certified CCH10955
- Defense DL10955
- FVP G7144
- Bosch L3335
- Mobil 1 M1C-455A
- MotoMaster MCH10955
- Forecast OF78
- MAHLE OX786D
- Pronto PO-6135
- Valvoline VO-110
- PurolatorONE PL36135
- STP S10955ML
- CARQUEST Premium 84144
- Mopar MO744
- Mighty M990
- CARQUEST 84144
- Champion COC10955
- NAPA Gold Filters 7526
- NAPA ProSelect Filters 27526
- ECOGARD X6135
- NAPA Platinum Filters 47526
- NAPA 7526
- ACDelco PF100G
- Champion Filters COC10955
- Parts Master 67526BP
- Pennzoil PZ180
- PureZone 8-57526
- Quaker State QS180
- Super Tech Filters ST10955
- NAPA Power Sport 27526
- Champion 55526T
- PurolatorONE 57144
- Wix 57526XP
- Chrysler 68079744AC
- Performax PO-180
- CARQUEST R84526
- Ultra XG10955
- STP Filters S10955
- Parts Master 67526X
- Purolator TECH TL36135
- STP Filters S10955ML
- Champion Filters 55526T
- STP Filters S10955XL
- Factory Motor Parts G7144
- Purolator PureONE PL36135
- Performax PO180
- Optimized for synthetic motor oil
- Synthetic blend media provides 99%+ filtration efficiency*
- Includes gaskets and O-rings manufactured to endure the high pressures and high temperatures in today€™s engines
- Proven protection for up to 20,000 miles (32,000 kilometers)
- FRAM Ultra Synthetic© oil filters are engineered for drivers who are looking for ultimate performance and engine protection. Its dual-layered synthetic blend media provides 99%+ filtering efficiency and protects up to 20,000 miles (32,000 kilometers).
| Anti-Drain Back Valve | No |
| Bottom Inside Diameter | 0.865 |
| Bypass Relief Valve | No |
| Grade | Ultimate |
| Housing Color | NA |
| Meets Or Exceeds Original Equipment Manufacturer Specifications | Yes |
| New Or Remanufactured | New |
| O-Ring Inside Diameter | 2.269 |
| O-Ring Outside Diameter | 2.424 |
| O-Ring Thickness | 0.155 |
| O-Rings Included | Yes |
| Outer Diameter Bottom | 2.048 |
| Outside Diameter Top | 2.048 |
| Replaceable Filter | Yes |
| Reusable | No |
| Top Inside Diameter | 0.375 |
| Torque Nut | No |
| UPC | 009100561565 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 0.2 lbs (0.1 kg) |
| Package Length: | 2.3" (5.9 cm) |
| Package Width: | 2.3" (5.9 cm) |
| Package Height: | 5.8" (14.6 cm) |
1 Year Warranty