Fram CH10955 Engine Oil Filter
FRAM, CH10955, Oil Filter
$12.93
$8.32
Out of Stock
Brand: Fram
Stock #: CH10955
Condition: New
Made in USA
UPC: 009100546609
Weight: 0.19 lbs (0.09 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Promotive PH6135
- Hengst E720H D205
- ACDelco PF1086
- Kralinator L808
- Caterpillar 0541719 541719
- Co-op PM-K-10
- Caterpillar 0541719
- Caterpillar 541719
- Hastings LF656
- Baldwin P7492
- Mobil 1 M1C-455
- Chrysler 05184526AA
- Chrysler 5184526AA
- Chrysler 68079744AA
- Chrysler 68079744AB
- Wix 57526
- Champ P990
- Mopar MO-744
- Group 7 V6135
- CARQUEST 84144
- Service Champ CF6135
- Champion COC10955
- MicroGard MGL57526
- STP S10955
- Premium Guard PG6135
- MAHLE OX 786D
- SUPERTECH ST10955
- NAPA 7526
- Luberfiner P990
- MicroGard MGL10955
- Parts Master 67526
- Parts Master 67526BP
- Pennzoil PZ180
- Purolator L36135
- Quaker State QS180
- NAPA Power Sport 27526
- Champion 55526T
- PurolatorONE 57144
- Wix 57526XP
- Chrysler 68079744AC
- Chrysler 68079744AD
- NAPA 7144
- Certified CCH10955
- Defense DL10955
- FVP G7144
- Bosch L3335
- Mobil 1 M1C-455A
- MotoMaster MCH10955
- Forecast OF78
- MAHLE OX786D
- Performax PO-180
- Pronto PO-6135
- CARQUEST R84526
- Valvoline VO-110
- Ultra XG10955
- Caterpillar 0541719
- Mopar MO744
- Performax PO180
- Volkswagen 7B0 115 562
- Mighty M990
- Wix 57144
- NAPA Gold Filters 7526
- NAPA ProSelect Filters 27526
- ECOGARD X6135
- Prime Guard Filters POF6135
- NAPA Platinum Filters 47526
- ACDelco PF100G
- Bosch 3335
- CARQUEST Premium 84526
- Champion Filters COC10955
- PureZone 8-57526
- Super Tech Filters ST10955
- PurolatorONE PL36135
- CARQUEST Premium 84144
- STP Filters S10955
- Parts Master 67526X
- Purolator TECH TL36135
- STP Filters S10955ML
- Champion Filters 55526T
- STP Filters S10955XL
- Factory Motor Parts G7144
- Purolator PureONE PL36135
- Engineered for use with synthetic or conventional motor oils
- Filter media is a blend of fiber and resin that captures 95%€¯of the dirt particles
- Proven protection for up to 10,000 miles
- The perfect balance of dirt-trapping efficiency and dirt-holding capacity
- Includes gaskets and O-rings manufactured to endure the high pressures and high temperatures in today€™s engines
- FRAM Extra Guard© oil filters deliver advanced engine protection for everyday drivers who perform routine oil changes at OE (original equipment) recommended intervals. Engineered for conventional and synthetic motor oil, Extra Guard offers proven engine protection for up to 10,000 miles
| Anti-Drain Back Valve | No |
| Bypass Relief Valve | No |
| Filter Media Material | Cellulose/Synthetic Blend |
| Filter Type | Cartridge |
| Grade | Advanced |
| Height | 5.442 |
| Housing Color | NA |
| Inside Diameter Bottom | 0.865 |
| Meets Or Exceeds Original Equipment Manufacturer Specifications | Yes |
| New Or Remanufactured | New |
| Non Slip Grip | No |
| O-Ring Inside Diameter | 2.269 |
| O-Ring Outside Diameter | 2.424 |
| O-Ring Thickness | 0.155 |
| O-Rings Included | Yes |
| Outer Diameter Bottom | 2.048 |
| Outer Diameter Top | 2.048 |
| Replacable Filter | Yes |
| Reusable | No |
| Top Inside Diameter | 0.375 |
| Torque Nut | No |
| Washable | No |
| UPC | 009100546609 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 0.19 lbs (0.09 kg) |
| Package Length: | 2.3" (5.9 cm) |
| Package Width: | 2.3" (5.9 cm) |
| Package Height: | 5.8" (14.6 cm) |
1 Year Warranty