Fram XG10358 Engine Oil Filter
FRAM, XG10358, Oil Filter
$27.77
$18.76
Out of Stock
Brand: Fram
Stock #: XG10358
Condition: New
Made in USA
UPC: 009100558992
Weight: 0.21 lbs (0.1 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings CB17
- Luberfiner PH500R
- Royal Purple 20-500
- Group 7 B23165
- Ford E6TZ-6A768-A
- Hastings LF640
- ACDelco PF1768
- General Motors 19185485
- Warner WP980
- Toyota 04152-YZZA6
- Hastings LF640F
- Toyota 0415237010
- Purolator BOSS PBL16311
- Purolator L16311
- Wix 57064
- Champ P980
- Group 7 V6311
- Firestone P980
- Baldwin P7454
- Luberfiner P980
- CARQUEST 84064
- Service Champ CF6311
- Mobil 1 M1C-154
- Mileguard MO10358
- MicroGard MGL10358
- Pentius PCB10358
- STP S10358
- STP S10358XL
- Casite CF640
- Beck/Arnley 0410831
- NAPA 7064
- Certified CCH10358
- Champion CL10358
- Pennzoil HPZ-172
- Mobil 1 M1C-154A
- MotoMaster MCH10358
- MOBIL MO980
- Pronto PO-6311
- Valvoline VO-102
- STP S10358ML
- Wix 57064XP
- Tough FormFit Guard TG10358
- Beck/Arnley 0410831
- Toyota 0415237010
- Toyota 04152YZZA6
- Royal Purple 20500
- Ford E6TZ6A768A
- Pennzoil HPZ172
- Pronto PO6311
- Valvoline VO102
- Champ P980XL
- Bosch 3313
- Bosch 72240WS
- Mighty M980
- CARQUEST R84064
- Amsoil EA15K01
- Hengst E210HD228
- Toyota 04152-B1010
- Champion COC10358
- MicroGard MGL57064
- NAPA Gold Filters 7064
- NAPA ProSelect Filters 27064
- Defense DL10358
- Parts Master 67064
- Parts Master 67064BP
- Premium Guard PG6311
- ECOGARD X6311
- Prime Guard Filters POF6311
- NAPA Platinum Filters 47064
- CARQUEST Premium 84064
- Champion Filters COC10358
- Champion Filters CL10358
- Factory Motor Parts G7064
- Pennzoil PZ172
- Promotive PH6311
- PureZone 8-57064
- Quaker State QS45520
- Champion 55064T
- Premium Guard CF6311
- FVP G7064
- MAHLE OX416D1ECO
- PurolatorONE PL16311
- Performax PO-172
- Valvoline XG10358
- STP Filters S10358
- Parts Master 67064X
- Purolator TECH TL16311
- STP Filters S10358ML
- Purolator PureONE PL16311
- Champion Filters 55064T
- Magneti Marelli 1AMFL00018
- K&N PS-7021
- Warner Filters WP980
- NAPA Silver Filters 37046
- Driveworks DW-6311
- Forecast OF64
- STP Filters S10358XL
- K&N HP-7021
- Performax PO172
- K&N PS7021
- Fram XG10358
- Dual-layered synthetic blend media provides 99%+ filtration efficiency*
- Optimized for synthetic motor oil
- Includes gaskets and O-rings manufactured to endure the high pressures and high temperatures in today€™s engines
- Proven protection for up to 20,000 miles (32,000 kilometers)
- FRAM Ultra Synthetic© oil filters are engineered for drivers who are looking for ultimate performance and engine protection. Its dual-layered synthetic blend media provides 99%+ filtering efficiency and protects up to 20,000 miles (32,000 kilometers).
| Anti-Drain Back Valve | No |
| Bottom Inside Diameter | 1.108 |
| Bypass Relief Valve | No |
| Grade | Ultimate |
| Housing Color | NA |
| Meets Or Exceeds Original Equipment Manufacturer Specifications | Yes |
| New Or Remanufactured | New |
| O-Ring Inside Diameter | 2.758 |
| O-Ring Outside Diameter | 2.896 |
| O-Ring Thickness | 0.138 |
| O-Rings Included | Yes |
| Outer Diameter Bottom | 2.390 |
| Outside Diameter Top | 2.390 |
| Replaceable Filter | Yes |
| Reusable | No |
| Top Inside Diameter | 1.108 |
| Torque Nut | No |
| UPC | 009100558992 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 0.21 lbs (0.1 kg) |
| Package Length: | 3.2" (8 cm) |
| Package Width: | 3.2" (8 cm) |
| Package Height: | 3" (7.6 cm) |
1 Year Warranty