1973 GMC C15/C1500 Pickup Taper Bearing Cone
1973 GMC C15/C1500 Pickup Taper Bearing Cone Rear SKF LM603049VP image 1 of 2
1973 GMC C15/C1500 Pickup Taper Bearing Cone Rear SKF LM603049VP image 2 of 2
The Wrench Monkey Recommend Product
rating star iconrating star iconrating star iconrating star iconrating star icon
10+ In Stock
Condition: New
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Rear
Required Per Vehicle: 1
Fits: 1973 GMC C15/C1500 Pickup
Vehicle Fitment Notes:
with 1.7810 in. Bearing Inside Diameter 0.7812 in. Cone Length 0.2500 in. Cup Length with 8.875 Ring Gear
1973 GMC C15/C1500 Pickup Taper Bearing Cone Rear Outer SKF M88048VP image 1 of 2
1973 GMC C15/C1500 Pickup Taper Bearing Cone Rear Outer SKF M88048VP image 2 of 2
10+ In Stock
Condition: New
Rear Outer
Required Per Vehicle: 1
Vehicle Fitment Notes:
with 8.50, 8.875 Ring Gear with 1.3130 in. Bearing Inside Diameter 0.8750 in. Cone Length 0.0600 in. Cup Length
1973 GMC C15/C1500 Pickup Taper Bearing Cone Rear Inner SKF M802048VP image 1 of 3
1973 GMC C15/C1500 Pickup Taper Bearing Cone Rear Inner SKF M802048VP image 2 of 3
1973 GMC C15/C1500 Pickup Taper Bearing Cone Rear Inner SKF M802048VP image 3 of 3
In Stock
Rear Inner
with 1.6250 in. Bearing Inside Diameter 1.0100 in. Cone Length 0.1400 in. Cup Length with 8.50 Ring Gear
1973 GMC C15/C1500 Pickup Taper Bearing Cone Front Inner SKF LM48548VP image 1 of 2
1973 GMC C15/C1500 Pickup Taper Bearing Cone Front Inner SKF LM48548VP image 2 of 2
In Stock
Front Inner
Required Per Vehicle: 2
Equipped With:
Drive Type: RWD;
with 1.3750 in. Bearing Inside Diameter 0.7200 in. Cone Length 3.5560 Cup Length
1973 GMC C15/C1500 Pickup Taper Bearing Cone Rear Inner SKF HM89449VP image 1 of 2
1973 GMC C15/C1500 Pickup Taper Bearing Cone Rear Inner SKF HM89449VP image 2 of 2
Limited Stock
Rear Inner
Made in Germany
with 1.4380 in. Bearing Inside Diameter 1.1250 in. Cone Length 1.1250 in. Cup Length with 8.875 Ring Gear
1973 GMC C15/C1500 Pickup Taper Bearing Cone Front Outer SKF M12649VP image 1 of 1
Limited Stock
Front Outer
Required Per Vehicle: 2
Equipped With:
Drive Type: RWD;
with 0.8440 in. Bearing Inside Diameter 0.7200 in. Cone Length 0.0500 in. Cup Length