Wix 46104 Air Filter
WIX Air Filter Panel
$15.22
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 46104
Condition: New
UPC: 765809461048
Weight: 0.51 lbs (0.23 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Deutsch A690
- Mighty A25076
- Fram CA7775
- Wix 46104
- Hyundai 2811322051
- ACDelco A1515C
- ACDelco PC 2258 E
- BluePrint Engines ADG 02210
- Altrom Group 3603405
- ASAS HF 8043
- Japan Parts 20-05-593
- Autopart International 5000203874
- Baldwin PA4043
- Beck/Arnley 0421570
- American Parts 94104
- Bosch 0 986 AF2 018
- Bosch 0 986 AF2 259
- Bosch 1 457 433 290
- Bosch S3290
- CARQUEST Premium 88104
- Champion Filters CAP7775
- Citgo Petroleum AF7909
- Coopers AG 1292
- Delphi AF0341
- Deutsch A691
- ECOGARD XA5076
- Filtron AP 108/1
- General Motors 25311972
- GK Industries AF7775
- Gonher GA476
- Hastings AF416
- Hengst E784L
- Heritage HA7775
- Hoffer Products 8200277
- Inducontro AA1084
- Interfil F77A75
- Jakoparts J1320505
- Japan Parts FA-593
- Japan Parts FA-593S
- Japan Parts JFA-593
- Japan Parts JFA-593S
- Jiffy Lube HA7775
- K&N 33-2161
- Kralinator LA1559
- Luberfiner AF 5587
- Luberfiner AF 7909
- MAHLE LX 745
- Mann-Filter C 2559
- Mann-Filter MA1132
- Mapco 60511
- Meat & Doria 16277
- Meyle 37-12 321 0008
- MicroGard GA25076
- Monza AA 1375
- Motaquip VFA 12
- Motaquip VFA 912
- Mueller PA3466
- NAPA Gold Filters 6104
- Nipparts J1320505
- OMNIPARTS 922010085
- PBR AI-5140
- Parts Plus AF7909
- Parts Plus AF7979
- Pennzoil PZA234
- Pentius PAB7775
- Performax PA234
- Premium Guard PA5076
- Prime Guard Filters PAF5076
- Promotive AF5076
- Pronto PA5076
- PUREPRO A5076
- Purflux A1369
- Purolator A 25076
- Quaker State QSA7775
- Quaker State QSA8037
- Repco RAF68
- Ryco A1364
- Sakura A-2802
- Sakura FA-2802
- Service Champ AF5076
- Sofima S 3285 A
- UFI 30.285.00
- Ultra-8 3603405
- WALMI WA7775
- Warner AF7909
- Warner WAF7909
- Wix Europe WA6285
- Purolator A25076
- Hyundai 2811322051
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Length | 9.764 |
| Width | 6.299 |
| Height | 1.457 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter Panel |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 160 |
| UPC | 765809461048 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 0.51 lbs (0.23 kg) |
| Package Length: | 7" (17.8 cm) |
| Package Width: | 1.8" (4.4 cm) |
| Package Height: | 11.5" (29.2 cm) |
1 Year Warranty