Wix 33275 Fuel Filter
WIX Fuel (Complete In-Line) Filter
$7.73
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 33275
Condition: New
UPC: 765809332751
Weight: 0.09 lbs (0.04 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings GF101
- Mighty GF 15010
- ACDelco FS 9109 E
- ACDelco GF539
- BluePrint Engines ADT 32309
- Japan Parts 30-02-220
- Auto Extra 61633275
- Autopart International 5002230424
- Baldwin BF7807
- Baldwin BF873
- Barad GFT680
- Beck/Arnley 0430821
- American Parts 95275
- Bosch 0 986 450 039
- Bosch 71930
- Bosch F 0039
- CARQUEST Premium 86275
- CARQUEST Standard BG265
- CARQUEST Standard R86275
- Citgo Petroleum G6328
- Cobra IMF554
- Coopers Z 1022
- Crosland 6671
- Delphi FF0145
- Deutsch FF426
- Duralast FF4426DL
- ECOGARD XF20265
- Filtron PS 917
- Fleetguard FF2070
- Fleetguard FF5236
- Fram G4715
- Fram G4715DP
- General Motors 25055188
- General Motors 25055673
- General Motors 94840281
- GK Industries GF630
- Gonher GG204
- Hastings GF358
- Hoffer Products 7890511
- IAPCO FF4
- Inter-Continental ALG680
- Interfil FGI072
- Interfil FGI72
- IPS 48093
- IPS IFG-3104
- IPS IFG-3220
- Jakoparts J1332020
- Japan Parts FC-220
- Japan Parts FC-220S
- Japan Parts JFC-220
- Japan Parts JFC-220S
- Kem GF511
- Kralinator G112
- Lazorlite L115428
- Luberfiner G 6328
- MAHLE KL 138
- Mann-Filter WK 42/5
- Meat & Doria 4511
- Meyle 30-14 323 0005
- MicroGard 33275
- Micron F2680
- NAPA Gold Filters 3275
- NAPA ProSelect Filters 23275
- Nipparts J1332020
- OMNIPARTS 922030034
- Parts Plus G6328
- Parts Master 73275
- Pentius PFB20265
- Pentius PFB2065
- Premium Guard PF265
- Pro-Tec 545
- PUREPRO G6328
- Purolator F20265
- Purolator F20265M
- Repco 1130100
- Bosch 71938
- Ryco Z205
- Ryco Z318
- Sakura FS-1160
- Service Champ 59063
- Sofima S 1026 B
- Teho 71010
- Toyota 2330015010
- Toyota 2330001010
- Trust G6328
- UFI 31.026.00
- Union Japan F-161
- Unipart Automotive GFE 7042
- VAICO V70-0272
- Valeo 587017
- Vera 1201127
- VIC FC-146
- Warner G6328
- Western Auto 5249909
- Wix 33275
- Wix Europe WF8150
- Toyota 2330015010
- WIX Fuel Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as dirt roads, construction sites, stop and go traffic, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM fuel filter change intervals. WIX offers high quality, high efficiency media specific to the application and fuel type being used. Superior materials, design and construction ensure WIX fuel filters provide excellent performance under all types of operating conditions.
| Height | 2.25 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Fuel (Complete In-Line) Filter |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Outer Diameter Top | 2.2 |
| Media Material | Cellulose |
| Inlet | 7 mm |
| Outlet | 7 mm |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| UPC | 765809332751 |
| Origin Country: | RU |
| Weight: | 0.09 lbs (0.04 kg) |
| Package Length: | 3.1" (7.9 cm) |
| Package Width: | 3.1" (7.9 cm) |
| Package Height: | 3.6" (9.2 cm) |
1 Year Warranty