Wix 33089 Fuel Filter
WIX Fuel (Complete In-Line) Filter
$4.79
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 33089
Condition: New
UPC: 765809330894
Weight: 0.09 lbs (0.04 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Baldwin BF805
- Purolator F 20162
- ACDelco FS 9106 E
- ACDelco GF513
- ACDelco GF694
- BluePrint Engines ADS 72301
- Atlas (Canada) GF622
- Auto Extra 61633089
- Autopart International 5002230415
- BAP Geon 1131300
- BAP Geon 1131905
- Barad GFS200
- Beck/Arnley 0430786
- Beck/Arnley 0430860
- Bosch 0986450022
- Bosch 71922
- CARQUEST Premium 86089
- CEW 3272000
- CEW 3272002
- Champion Automotive GF66
- Citgo Petroleum G752
- Cobra IMF552
- Cobra WCF635
- Delphi FF0125
- Deutsch FF428
- Duralast FF3428DL
- Duralast FF860DL
- ECOGARD XF24404
- Filtron PS 886
- Fleetguard FF5213
- Fram G3703
- Fram G3706
- Fram G6426
- Fram G6426DP
- General Motors 25055280
- General Motors 25176272
- General Motors 94107744
- GK Industries GF1050
- GK Industries GF625
- Gonher GG188
- Hastings GF124
- Hoffer Products 7890506
- IAPCO A0358002
- IAPCO FF50
- Interfil FGI063
- IPS 48128
- IPS 48158
- Isuzu 8-94107-744-0
- Isuzu 8941077448
- Japan Parts FC-700
- Japan Parts FC-700S
- Japan Parts JFC-700
- Japan Parts JFC-700S
- Kem GF513
- Kem GF560
- Kralinator G55
- Lazorlite L115444
- Lazorlite L115967
- LTH LTH188G
- Luberfiner G 2961
- Luberfiner G752
- MAHLE KL 206
- Mann-Filter WK 42/13
- Meat & Doria 4506
- MicroGard 33089
- Micron F2200
- Mighty G752
- Mighty GF112
- Mighty GF2020
- Motorcraft FG846
- NAPA Gold Filters 3089
- Nipparts J1337000
- OMNIPARTS 922030016
- PBR BF-1008
- Parts Plus G752
- Parts Master 73089
- Power Train PG3703
- Pro-Gauge G3703
- Promotive F20162
- Pronto PF162
- PUREPRO G2961
- PUREPRO G752
- Purflux EP178
- Purolator F 24404
- Purolator F20162M
- Purolator F24404M
- Purolator FCG162
- Purolator GF4404
- Purolator GF4404M
- Purolator PFC162
- Purolator PFC162M
- Repco 1130104
- Repco 1131302
- Repco 1131905
- Ryco Z366
- Ryco Z396
- Sakura FS1103
- Service Champ 52061
- Service Champ 59062
- Service Champ 59106
- Subaru 242023003
- Subaru 74202-300
- Subaru 742023000
- Subaru SOA5165104
- Trust G752
- Union Japan F-801
- Universal Filter Italiana (UFI) 3100600
- Valeo 587049
- Vera 1201424
- Vera 1202090
- Warner G2961
- Warner G752
- Western Auto 5250113
- Wix 33089
- Wix Europe WF8142
- Worldparts W27164
- Worldparts W27225
- Purolator F24404
- Purolator F20162
- Subaru 742023000
- WIX Fuel Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as dirt roads, construction sites, stop and go traffic, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM fuel filter change intervals. WIX offers high quality, high efficiency media specific to the application and fuel type being used. Superior materials, design and construction ensure WIX fuel filters provide excellent performance under all types of operating conditions.
| Height | 2.106 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Fuel (Complete In-Line) Filter |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Outer Diameter Bottom | 1.712 |
| Outer Diameter Top | 2.047 |
| Media Material | Cellulose |
| Inlet | 5/16 |
| Outlet | 5/16 |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Micron | 5.00 |
| UPC | 765809330894 |
| Origin Country: | RU |
| Weight: | 0.09 lbs (0.04 kg) |
| Package Length: | 2.4" (6 cm) |
| Package Width: | 2.4" (6 cm) |
| Package Height: | 4.6" (11.7 cm) |
1 Year Warranty