TYC 96052 HVAC Heater Core
TYC HVAC Heater Core
$57.68
Call For Availability
(Discontinued)
Brand: TYC
Stock #: 96052
Condition: New
UPC: 00762405780528
Weight: 2.18 lbs (0.99 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
All TYC manufacturing facilities and distribution centers are TS14969/ISO9001:2008 certified.
TYC automotive products are designed to meet or exceed your expectations; from purchasing quality raw materials through design and engineering to production and delivery, and through (most importantly) customer-oriented after sales service.
TYC products are backed by uncompromising quality, and a commitment to improve and exceed our customers' expectations; that's the TYC promise.
TYC's commitment to quality and efficiency enables us to achieve production capacities well above average; while maintaining a low defective rate. The combination of these creates a product that is highly regarded by discerning, quality-conscious customers.
Show more...
| Inlet Size | 3/4" |
| Core Size | 8 1/5" x 6 1/8" x 1" |
| Outlet Size | 5/8" |
| UPC | 00762405780528 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 2.18 lbs (0.99 kg) |
| Package Length: | 12.3" (31.2 cm) |
| Package Width: | 7.6" (19.3 cm) |
| Package Height: | 10" (25.3 cm) |