TYC 620210
TYC Dual Radiator and Condenser Fan Assembly
Call for Pricing
Call For Availability
(Discontinued)Brand: TYC
Stock #: 620210
Condition: New
UPC: 00762405230344
Weight: 7.09 lbs (3.23 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
All TYC manufacturing facilities and distribution centers are TS14969/ISO9001:2008 certified.
TYC automotive products are designed to meet or exceed your expectations; from purchasing quality raw materials through design and engineering to production and delivery, and through (most importantly) customer-oriented after sales service.
TYC products are backed by uncompromising quality, and a commitment to improve and exceed our customers' expectations; that's the TYC promise.
TYC's commitment to quality and efficiency enables us to achieve production capacities well above average; while maintaining a low defective rate. The combination of these creates a product that is highly regarded by discerning, quality-conscious customers.
Show more...
| Connector Quantity | 1 |
| Connector Type | Male |
| Package Contents | Radiator & Condenser Fan Assembly |
| Configuration | Radiator and Condenser Cooling Fan Assembly |
| Fan Type | Dual |
| Shroud Included | Yes |
| Shroud Material | PA+GF |
| Connector Terminal Quantity | 2 |
| Fan Blade Material | PA+GF |
| UPC | 00762405230344 |
| Origin Country: | TW |
| Weight: | 7.09 lbs (3.23 kg) |
| Package Length: | 17.3" (43.9 cm) |
| Package Width: | 6.8" (17.4 cm) |
| Package Height: | 23.6" (60 cm) |