TYC 611160 A/C Condenser Fan Assembly
TYC A/C Condenser Fan Assembly
$109.12
Call For Availability
(Discontinued)
Brand: TYC
Stock #: 611160
Condition: New
UPC: 00762405233857
Weight: 5.35 lbs (2.43 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
All TYC manufacturing facilities and distribution centers are TS14969/ISO9001:2008 certified.
TYC automotive products are designed to meet or exceed your expectations; from purchasing quality raw materials through design and engineering to production and delivery, and through (most importantly) customer-oriented after sales service.
TYC products are backed by uncompromising quality, and a commitment to improve and exceed our customers' expectations; that's the TYC promise.
TYC's commitment to quality and efficiency enables us to achieve production capacities well above average; while maintaining a low defective rate. The combination of these creates a product that is highly regarded by discerning, quality-conscious customers.
Show more...
| Connector Quantity | 1 |
| Connector Type | Male |
| Package Contents | Condenser Fan Assembly |
| Configuration | A/C Condenser Fan Assembly |
| Fan Type | Single |
| Shroud Included | Yes |
| Shroud Material | PP+GF |
| Connector Terminal Quantity | 2 |
| Fan Blade Material | PP+GF |
| UPC | 00762405233857 |
| Origin Country: | TW |
| Weight: | 5.35 lbs (2.43 kg) |
| Package Length: | 15.6" (39.6 cm) |
| Package Width: | 3.8" (9.8 cm) |
| Package Height: | 20.5" (52.1 cm) |