TYC 4605 A/C Condenser
TYC A/C Condenser
$111.12
Call For Availability
(Discontinued)
Brand: TYC
Stock #: 4605
Condition: New
UPC: 762405211039
Weight: 9.91 lbs (4.51 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
All TYC manufacturing facilities and distribution centers are TS14969/ISO9001:2008 certified.
TYC automotive products are designed to meet or exceed your expectations; from purchasing quality raw materials through design and engineering to production and delivery, and through (most importantly) customer-oriented after sales service.
TYC products are backed by uncompromising quality, and a commitment to improve and exceed our customers' expectations; that's the TYC promise.
TYC's commitment to quality and efficiency enables us to achieve production capacities well above average; while maintaining a low defective rate. The combination of these creates a product that is highly regarded by discerning, quality-conscious customers.
Show more...
| Configuration | Parallel Flow Condenser (PFC) |
| Inlet Size | Block Fitting |
| Core Size | 28 7/8" x 15 4/8" x 5/8" |
| Outlet Size | Block Fitting |
| UPC | 762405211039 |
| Origin Country: | TW |
| Weight: | 9.91 lbs (4.51 kg) |
| Package Length: | 36.4" (92.4 cm) |
| Package Width: | 19.1" (48.5 cm) |
| Package Height: | 3.6" (9.1 cm) |