TYC 4168
TYC A/C Condenser
Call for Pricing
Call For Availability
(Discontinued)Brand: TYC
Stock #: 4168
Condition: New
UPC: 00762405210872
Weight: 10.59 lbs (4.81 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
All TYC manufacturing facilities and distribution centers are TS14969/ISO9001:2008 certified.
TYC automotive products are designed to meet or exceed your expectations; from purchasing quality raw materials through design and engineering to production and delivery, and through (most importantly) customer-oriented after sales service.
TYC products are backed by uncompromising quality, and a commitment to improve and exceed our customers' expectations; that's the TYC promise.
TYC's commitment to quality and efficiency enables us to achieve production capacities well above average; while maintaining a low defective rate. The combination of these creates a product that is highly regarded by discerning, quality-conscious customers.
Show more...
| Configuration | Tube and Fin |
| Inlet Size | 3/4" |
| Core Size | 28 1/4" x 16" x 1 1/4" |
| Outlet Size | 3/4" |
| UPC | 00762405210872 |
| Origin Country: | MY |
| Weight: | 10.59 lbs (4.81 kg) |
| Package Length: | 28.5" (72.4 cm) |
| Package Width: | 1.3" (3.2 cm) |
| Package Height: | 16" (40.6 cm) |