TYC 152076 Electric Fuel Pump
TYC Electric Fuel Pump
$75.32
Call For Availability
Brand: TYC
Stock #: 152076
Condition: New
UPC: 762405795768
Weight: 10.01 lbs (4.55 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
All TYC manufacturing facilities and distribution centers are TS14969/ISO9001:2008 certified.
TYC automotive products are designed to meet or exceed your expectations; from purchasing quality raw materials through design and engineering to production and delivery, and through (most importantly) customer-oriented after sales service.
TYC products are backed by uncompromising quality, and a commitment to improve and exceed our customers' expectations; that's the TYC promise.
TYC's commitment to quality and efficiency enables us to achieve production capacities well above average; while maintaining a low defective rate. The combination of these creates a product that is highly regarded by discerning, quality-conscious customers.
Show more...
| Strainer Included | Yes |
| Accessories Included | Yes |
| Connector PINS Qty On Main Connector | N/A |
| Fuel Level Sensor Resitance Range | N/A |
| Fuel Tube Connection Type | N/A |
| GPH (Gallons Per Hour Flow) | 49.4-58.7 |
| Max Pressure (PSI) | 87-116 |
| UPC | 762405795768 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 10.01 lbs (4.55 kg) |
| Package Length: | 5.7" (14.5 cm) |
| Package Width: | 6.7" (17 cm) |
| Package Height: | 0.3" (0.8 cm) |