TYC 1-06313
TYC Starter Motor
Call for Pricing
Call For Availability
(Discontinued)Brand: TYC
Stock #: 106313
Condition: New
UPC: 00762405271170
Weight: 14.61 lbs (6.64 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
All TYC manufacturing facilities and distribution centers are TS14969/ISO9001:2008 certified.
TYC automotive products are designed to meet or exceed your expectations; from purchasing quality raw materials through design and engineering to production and delivery, and through (most importantly) customer-oriented after sales service.
TYC products are backed by uncompromising quality, and a commitment to improve and exceed our customers' expectations; that's the TYC promise.
TYC's commitment to quality and efficiency enables us to achieve production capacities well above average; while maintaining a low defective rate. The combination of these creates a product that is highly regarded by discerning, quality-conscious customers.
Show more...
| Configuration | DD |
| Power | 1.0KW |
| OE Manufacturer | Delco |
| UPC | 00762405271170 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 14.61 lbs (6.64 kg) |
| Package Length: | 12.4" (31.5 cm) |
| Package Width: | 8.1" (20.6 cm) |
| Package Height: | 5.3" (13.5 cm) |