TRICO 252218 Windshield Wiper Blade Set
22'' and 18'' TRICO Diamond Wiper Blade Twin Pack
Call for Pricing
Out of Stock
Brand: TRICO
Stock #: 252218
Condition: New
UPC: 00027998114151
Weight: 0.8 lbs (0.37 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
- K&N 92-2218
- POWERFUL PERFORMANCE: Our platinum beam blade exerts more pressure for a superior clean and wiping edge-to-edge performance. The Trico VorTec aerofoil converts wind force of up to 135 mph so you have a protective and safer view.
- Premium Performance Beam Blade
- QUICK AND EASY INSTALLATION: Enjoy hassle free installation within minutes with our windshield wipers. Platinum wipers are compatible with various arm types so just connect, install, and wipe.
- Robust superstructure for durable all-weather performance
- SUPER SMOOTH GLIDE: Made with our HighGlide treated rubber, our windshield wipers provide a sleek and shiny clean without the chatter and noise of traditional wipers. Keep your windshield looking fresh and transparent without the drag.
- SWIFT Easy Connection makes changing wiper blades a breeze
- VEHICLE FIT: 22 and 18 inch wiper blades fit Chevrolet Colorado 2020-2015, Chrysler Town & Country 1994, Dodge Caravan 1994, Grand Caravan 1994, GMC Canyon 2020-2015, Honda Civic 1995-1992, Hyundai Tiburon 2008-1997, Infiniti G35 2006-2003.
- VEHICLE FIT: Our OEM quality wipers fit Plymouth Colt 1994-1992, Plymouth Grand Voyager 1994, Plymouth Voyager 1994, Pontiac G3 2010-2009, Pontiac G3 Wave 2009, BMW 228i 2016-2014. Also check vehicle compatibility above.
- TRICO Platinum wiper blades are everything a premium beam blade should be. Rain, hail, sleet or snow these all-weather wiper blades will ensure you are able to see clearly. The better engineered beam blade design allows for the wiper blade to properly fit today's modern, curved windshields, providing better performance when you need it most. When shopping, make sure you have your specific vehicle selected before purchasing. These Twin Packs come with both driver side and passenger side wiper blades which ensures you are getting the correct fit each and every time.
| E-Waste | No |
| Material | Steel |
| California Proposition 65 | N |
| Refillable | No |
| Winter Blade | No |
| Freight Class | 110 |
| AAP_UDA_119 | Y |
| AAP_UDA_125 | N |
| AAP_UDA_126 | N |
| AAP_UDA_127 | N |
| AAP_UDA_129 | N |
| AAP_UDA_130 | Y |
| AAP_UDA_131 | N |
| AAP_UDA_132 | N |
| AAP_UDA_133 | N |
| AAP_UDA_4 | 110 |
| Salability Restrictions | N |
| Blade Design | SWIFT Connector; VorTec Aerofoil Beam; HighGlide Element |
| Transmission Specific | N |
| Engine Specific | N |
| High Performance | Y |
| Small Engine | N |
| Personal Watercraft | N |
| Snowmobile | N |
| Non-Vehicle Specific | N |
| Motorcycle ATV | N |
| Is Or Contains A Battery | No |
| Shipping Exclusions | N |
| Is Item A Chemical | No |
| Contains Electronic Components | No |
| Number of Wiping Edges | 1 |
| California Proposition 65 Warning Type | N/A |
| Is Or Contains A Bulb | No |
| Variable Speed | NA |
| ASIN Child | B0843CT6C6 |
| ASIN Parent | B09PMYCBW6 |
| Wiper Element Formulation | HighGlide Treated Rubber |
| Wiper Adaptor Title | SWIFT Easy Connection |
| Wiper Blade Connection Type | 9 x 3 Hook, 9 x 3 Offset Hook, 9 x 4 Hook, JAPTS, Pinch Tab, Push Button (22mm), Side Pin (17mm) & Side Pin (22mm) |
| Attached Spoiler/Aerofoil | Yes |
| Wiper Set Sizes | 22'' and 18'' |
| Pressure Points | Infinite |
| UPC | 00027998114151 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 0.8 lbs (0.37 kg) |
| Package Length: | 1.3" (3.2 cm) |
| Package Width: | 6" (15.2 cm) |
| Package Height: | 24.5" (62.2 cm) |
1 Year Warranty