TRICO 252121 Windshield Wiper Blade Set
21'' and 21'' TRICO Diamond Wiper Blade Twin Pack
Call for Pricing
Out of Stock
Brand: TRICO
Stock #: 252121
Condition: New
UPC: 00027998114120
Weight: 0.84 lbs (0.39 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
- K&N 92-2121
- POWERFUL PERFORMANCE: Our platinum beam blade exerts more pressure for a superior clean and wiping edge-to-edge performance. The Trico VorTec aerofoil converts wind force of up to 135 mph so you have a protective and safer view.
- Premium Performance Beam Blade
- QUICK AND EASY INSTALLATION: Enjoy hassle free installation within minutes with our windshield wipers. Platinum wipers are compatible with various arm types so just connect, install, and wipe.
- Robust superstructure for durable all-weather performance
- SUPER SMOOTH GLIDE: Made with our HighGlide treated rubber, our windshield wipers provide a sleek and shiny clean without the chatter and noise of traditional wipers. Keep your windshield looking fresh and transparent without the drag.
- SWIFT Easy Connection makes changing wiper blades a breeze
- VEHICLE FIT: 21 inch wipers fit Audi Quattro 1986-1984, Audi TT 2006-2000, Audi TT Quattro 2006-2000, Audi V8 Quattro 1992-1990, Chevrolet Corvette 2013-2005, Chrysler Sebring 1996, Dodge Dakota 2010-2002, Dodge Durango 2003-2002.
- VEHICLE FIT: Our OEM quality wipers fit Jeep Grand Cherokee 2010-1999, Jeep Patriot 2017-2007, Mitsubishi Raider 2009-2006, Nissan 300ZX 1996-1990, Nissan NV1500 2017-2012, Nissan NV2500 2017-2012. Also check vehicle compatibility above.
- TRICO Platinum wiper blades are everything a premium beam blade should be. Rain, hail, sleet or snow these all-weather wiper blades will ensure you are able to see clearly. The better engineered beam blade design allows for the wiper blade to properly fit today's modern, curved windshields, providing better performance when you need it most. When shopping, make sure you have your specific vehicle selected before purchasing. These Twin Packs come with both driver side and passenger side wiper blades which ensures you are getting the correct fit each and every time.
| E-Waste | No |
| Material | Steel |
| California Proposition 65 | N |
| Refillable | No |
| Winter Blade | No |
| Freight Class | 110 |
| AAP_UDA_119 | Y |
| AAP_UDA_125 | N |
| AAP_UDA_126 | N |
| AAP_UDA_127 | N |
| AAP_UDA_129 | N |
| AAP_UDA_130 | Y |
| AAP_UDA_131 | N |
| AAP_UDA_132 | N |
| AAP_UDA_133 | N |
| AAP_UDA_4 | 110 |
| Salability Restrictions | N |
| Blade Design | SWIFT Connector; VorTec Aerofoil Beam; HighGlide Element |
| Transmission Specific | N |
| Engine Specific | N |
| High Performance | Y |
| Small Engine | N |
| Personal Watercraft | N |
| Snowmobile | N |
| Non-Vehicle Specific | N |
| Motorcycle ATV | N |
| Is Or Contains A Battery | No |
| Shipping Exclusions | N |
| Is Item A Chemical | No |
| Contains Electronic Components | No |
| Number of Wiping Edges | 1 |
| California Proposition 65 Warning Type | N/A |
| Is Or Contains A Bulb | No |
| Variable Speed | NA |
| ASIN Child | B0843CQDRL |
| ASIN Parent | B09PMYCBW6 |
| Wiper Element Formulation | HighGlide Treated Rubber |
| Wiper Adaptor Title | SWIFT Easy Connection |
| Wiper Blade Connection Type | 9 x 3 Hook, 9 x 3 Offset Hook, 9 x 4 Hook, JAPTS & Side Pin (22mm) |
| Attached Spoiler/Aerofoil | Yes |
| Wiper Set Sizes | 21'' and 21'' |
| Pressure Points | Infinite |
| UPC | 00027998114120 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 0.84 lbs (0.39 kg) |
| Package Length: | 1.3" (3.2 cm) |
| Package Width: | 6" (15.2 cm) |
| Package Height: | 24.5" (62.2 cm) |
1 Year Warranty