TrakMotive TO-8007 CV Axle Shaft
CV Axle Shaft
$147.08
$91.12
10+ In Stock
Ships: Thursday Apr. 2nd
Pick-Up: Ready in 1 Hour (Order before 4:00 PM)
Brand: TrakMotive
Stock #: TO8007
Condition: New
UPC: 844084080073
Weight: 15.95 lbs (7.25 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- CarQuest NEW 800846
- Carquest Remanufactured 410846
- Diversified Shafts Solutions 551N
- Drive Tech America TO-8762A
- USA Industries AX-27389
- USA Industries AX-2738
- USA Industries 7027389
- Worldparts 329007
- ProTech TO10006
- OEM Part Number 4342033040
- OEM Part Number 4342006080
- OEM Part Number 4342006070
- OEM Part Number 4342006040
- OEM Part Number 4341006080
- OEM Part Number 4341006070
- OEM Part Number 4341006040
- ODM TO-8-8532A
- NAPA 954132
- NAPA 954127
- NAPA 944008
- American Remanufactured 40-18762S
- Cardone Reman MP5039
- Cardone Reman 66-5039
- Cardone Reman 60-5039
- Cardone Reman 60-5032
- ARC 80-3744
- ATE (AutoTech Reman) 2215
- ATE (AutoTech Reman) 2217
- Auto Plus 329007
- AutoZone B5039N
- Car Components Technologies (CCT) 7429
- CARQUEST 800846
- EMPI 80-6187
- Fenwick CV1279
- GSP NCV69530
- Heri Automotive 90910
- Heri Automotive 93744
- Heri Automotive 93746
- IMC 40751505
- Mega Axles MX-18762S
- Mevotech CV8690
- MPV MP-5039
- CARQUEST 410846
- Prestige Autotech 2215
- Prestige Autotech 2217
- TrakMotive TO-8007
- OEM Part Number 4342006170
- OEM Part Number 4342006180
- OEM Part Number 4341006170
- OEM Part Number 4341006180
- OEM Part Number 4341033040
- OEM Part Number 434200618084
- OEM Part Number 4342006100
- OEM Part Number 4342006030
- OEM Part Number 434200608084
- OEM Part Number 4341033192
- OEM Part Number 4341033190
- OEM Part Number 4342006090
- OEM Part Number 434200617084
- OEM Part Number 4130906020
- OEM Part Number 434100617084
- OEM Part Number 434100607084
- OEM Part Number 4341033191
- OEM Part Number 4341033140
- OEM Part Number 4341006100
- OEM Part Number 4341006090
- OEM Part Number 4341006030
- OEM Part Number 434200607084
- OEM Part Number 434100608084
- OEM Part Number 4342033172
- OEM Part Number 4342033171
- OEM Part Number 4342033170
- OEM Part Number 4342033130
- OEM Part Number 4341033182
- OEM Part Number 4341033130
- OEM Part Number 4342033161
- OEM Part Number 4342033030
- OEM Part Number 4341033181
- OEM Part Number 4341033030
- OEM Part Number 4342033120
- Advance Auto Parts 410846
- Advance Auto Parts 800846
- American Remanufactured 80-3744
- GSP NCV69121
- TrakMotive MX-18762S
- Limited Lifetime Warranty. ABS axles fit non-ABS applications unless otherwise noted. ISO 9001:2008 and TS 16949:2009 Certified Company
| Overall Compressed Length (mm) | 553 |
| Overall Compressed Length (in) | 21.77 |
| Inboard Shaft Connection Style | Bolt-on |
| Outboard Shaft Connection Style | CONVENTIONAL |
| Number Of Inboard Splines | 0 |
| Number Of Outboard Splines | 30 |
| Abs Tone Ring Included | Yes |
| ABS Ring Tooth Count | 48 |
| Abs Ring Type | Toothed |
| Axle Nut Included | Yes |
| Axle Nut Hex Size (mm) | 30 |
| Axle Nut Thread Size | M22X1.5 |
| Axle Nut Head Type | Hex |
| Axle Nut Height (in) | .6 |
| Axle Nut Length (in) | 1.33 |
| Axle Nut Height (mm) | 15 |
| Axle Nut Length (mm) | 35 |
| Axle Nut Locking Type | Standard |
| Axle Nut Hex Size (in) | 1.17 |
| Number Of Bolt Holes | 0 |
| Inboard Joint Boot Material | Neoprene |
| Inboard Bolt Head Type | Allen |
| Inboard Bolt Thread Size | M10x1.5 |
| Inboard Bolt Head Size (mm) | 8 |
| Inboard Bolt Head Size (in) | .33 |
| Inboard Bolt Length (mm) | 55 |
| Inboard Bolt Length (in) | 2.17 |
| Number Of Inboard Shaft Bolts | 6 |
| Number Of Outboard Shaft Bolts | 0 |
| Inboard Joint Type | Bolt-on |
| Outboard Joint Type | CONVENTIONAL |
| Number Of Inboard Joint Bolt Holes | 6 |
| Number Of Outboard Joint Bolt Holes | 0 |
| Grade Type | Premium |
| Axle Nut Socket Size | 30 |
| UPC | 844084080073 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 15.95 lbs (7.25 kg) |
| Package Length: | 24" (61 cm) |
| Package Width: | 5.1" (13 cm) |
| Package Height: | 5.1" (13 cm) |
1 Year Warranty