TrakMotive HO-8042 CV Axle Shaft
CV Axle Shaft
$136.07
$89.81
10+ In Stock
Ships: Today, Apr. 3rd
Pick-Up: Ready in 1 Hour (Order before 4:00 PM)
Brand: TrakMotive
Stock #: HO8042
Condition: New
UPC: 844084040428
Weight: 16.39 lbs (7.45 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- ARC 80-3195
- USA Industries AX-28489
- USA Industries 7028489
- Worldparts 189042
- ProTech HO20504
- OEM Part Number 44306S87C53
- OEM Part Number 44306S84A60
- OEM Part Number 44306S84A50
- OEM Part Number 44306S4KA61
- OEM Part Number 44306S4KA50
- OEM Part Number 44306S0KC11
- OEM Part Number 44306S0KC10
- OEM Part Number 44306S0KA01
- ODM HO-8-8076A
- NAPA 956217
- NAPA 946048
- MPV MP-4166
- Mevotech CV8450
- Mega Axles MX-18011S
- Heri Automotive 95024
- Heri Automotive 91501
- GSP NCV36533
- Fenwick CV1768
- EMPI 80-3195
- Diversified Shafts Solutions 39706N
- Drive Tech America HO-8011A
- Carquest Remanufactured 410761
- CarQuest NEW 800761
- CARQUEST 800761
- Car Components Technologies (CCT) 8099
- AutoZone 8099N
- Auto Plus 189042
- ATE (AutoTech Reman) 1595
- ARC 80-5024
- American Remanufactured 40-18011S
- Altrom 652933
- Cardone Reman MP4166
- Cardone Reman 66-4166
- Cardone Reman 60-4166
- Altrom Group 652933
- OEM Part Number 44306S84C61
- OEM Part Number 44306S4KA62
- OEM Part Number 44306S4KA52
- CARQUEST 410761
- Prestige Autotech 1595
- OEM Part Number 44306S4KA51
- OEM Part Number 44306S4LA53
- OEM Part Number 44306S84C51
- TrakMotive HO-8042
- OEM Part Number 44306S84A00
- OEM Part Number 44306S4KA00
- OEM Part Number 44306S84A10
- OEM Part Number 44306S4KA60
- OEM Part Number 44306S4KA10
- OEM Part Number 44306S4KA11
- OEM Part Number 44306S4KA12
- OEM Part Number 44306S84C11
- OEM Part Number 44306S84C60
- OEM Part Number 44306S84C62
- OEM Part Number 44306S4KA01
- OEM Part Number 44306S4KA02
- OEM Part Number 44306S84C01
- OEM Part Number 44306S84C12
- OEM Part Number 44306S84C00
- OEM Part Number 44306S4KA52RM
- OEM Part Number 44306S84C52
- OEM Part Number 44306S84C02
- OEM Part Number 44306S84C50
- OEM Part Number 44306S87C52
- OEM Part Number 44306S87C51
- OEM Part Number 44306S87C50
- OEM Part Number 44306S87A51
- OEM Part Number 44306S87A50
- OEM Part Number 44306S0KC01
- OEM Part Number 44306S0KA00
- OEM Part Number 44306S0KC00
- IMC 40721109
- OEM Part Number 44306S4KA62RM
- Advance Auto Parts 410761
- Advance Auto Parts 800761
- American Remanufactured 80-3195
- American Remanufactured 80-5024
- TrakMotive MX-18011S
- Limited Lifetime Warranty. ABS axles fit non-ABS applications unless otherwise noted. ISO 9001:2008 and TS 16949:2009 Certified Company
| Overall Compressed Length (mm) | 673 |
| Overall Compressed Length (in) | 26.5 |
| Inboard Shaft Connection Style | Male |
| Outboard Shaft Connection Style | CONVENTIONAL |
| Number Of Inboard Splines | 29 |
| Number Of Outboard Splines | 28 |
| Abs Tone Ring Included | Yes |
| ABS Ring Tooth Count | 50 |
| Abs Ring Type | Toothed |
| Axle Nut Included | Yes |
| Axle Nut Hex Size (mm) | 36 |
| Axle Nut Thread Size | M24X1.5 |
| Axle Nut Head Type | Hex |
| Axle Nut Height (in) | 1 |
| Axle Nut Length (in) | 1.5 |
| Axle Nut Height (mm) | 23 |
| Axle Nut Length (mm) | 38 |
| Axle Nut Locking Type | Stake |
| Axle Nut Hex Size (in) | 1.4 |
| Number Of Bolt Holes | 0 |
| Inboard Joint Boot Material | Neoprene |
| Number Of Inboard Shaft Bolts | 0 |
| Number Of Outboard Shaft Bolts | 0 |
| Inboard Joint Type | Male |
| Outboard Joint Type | CONVENTIONAL |
| Number Of Inboard Joint Bolt Holes | 0 |
| Number Of Outboard Joint Bolt Holes | 0 |
| Grade Type | Premium |
| Axle Nut Socket Size | 36 |
| UPC | 844084040428 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 16.39 lbs (7.45 kg) |
| Package Length: | 31.1" (79 cm) |
| Package Width: | 4.3" (11 cm) |
| Package Height: | 4.3" (11 cm) |
1 Year Warranty