TrakMotive FD-8022 CV Axle Shaft
CV Axle Shaft
$151.38
$85.99
Limited Stock
Ships: Next Business Day
Pick-Up: Next Business Day
Brand: TrakMotive
Stock #: FD8022
Condition: New
UPC: 844084020222
Weight: 13.6 lbs (6.19 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- USA Industries AX-2822
- USA Industries 7028939
- Worldparts 169022
- ToughOne NCV75504
- ProTech MZ10531
- OEM Part Number FS1725600A
- OEM Part Number F7CZ3B437AA
- OEM Part Number F1CZ3B437D
- OEM Part Number F02425600C
- OEM Part Number 0K2A625600A
- NAPA 957192
- NAPA 957116
- NAPA 947021
- MPV MP-2011
- Mevotech CV7932
- Mevotech CV4104
- Mega Axles MX-19395S
- Mega Axles MX-19383S
- Mega Axles MX-15047S
- IMC 40732515
- Heri Automotive 93697
- Heri Automotive 93636
- Heri Automotive 92379
- Heri Automotive 87613
- Heri Automotive 71517
- GSP NCV75504
- GSP NCV11545
- Fenwick CV3180
- Fenwick CV2017
- EMPI 80-2636
- Diversified Shafts Solutions 6259N
- Drive Tech America MZ-5047A
- Drive Tech America MZ-5047
- Carquest Remanufactured 410162
- CarQuest NEW 800205
- CARQUEST 800205
- AutoZone 7703N
- Auto Plus 169022
- ATE (AutoTech Reman) 1473
- ARC 80-3631
- American Remanufactured 40-15047S
- Altrom 651303
- Cardone Reman MP2011
- Cardone Reman 66-2105
- Cardone Reman 60-8013
- Cardone Reman 60-2011
- Altrom Group 651303
- CARQUEST 410162
- Prestige Autotech 1473
- OEM Part Number F02425600D
- OEM Part Number F02425600H
- OEM Part Number FA6025600RCA
- OEM Part Number FS1725600C
- OEM Part Number FS1725600E
- OEM Part Number FS1725600R0F
- OEM Part Number FS1725600RCF
- OEM Part Number TX283
- TrakMotive FD-8022
- OEM Part Number FA6025600A
- OEM Part Number FA6025600
- OEM Part Number FA6025600R0A
- OEM Part Number F01725600R0E
- OEM Part Number 0K2A625600
- OEM Part Number FS1725600F
- OEM Part Number FS1725600
- OEM Part Number F01725600RCE
- OEM Part Number FS1725600RCA
- OEM Part Number FS1725600D
- OEM Part Number F01725600D
- OEM Part Number F01725600C
- OEM Part Number F01725600A
- OEM Part Number F01725600
- OEM Part Number F01725600RCA
- OEM Part Number F02425600E
- OEM Part Number F02425600A
- OEM Part Number F02425600
- OEM Part Number F02425600RCA
- OEM Part Number FA6025600RC0
- OEM Part Number F02425600RCH
- Cardone Reman 60-8102
- Cardone Reman 60-8104
- OEM Part Number F02425600R0H
- OEM Part Number FA6025600R00
- OEM Part Number 0K2AF2560XA
- OEM Part Number 0K2AF2560X
- OEM Part Number F01725600E
- Advance Auto Parts 410162
- Advance Auto Parts 800205
- Advance Auto Parts NCV75504
- American Remanufactured 80-3631
- TrakMotive MX-15047S
- TrakMotive MX-19383S
- TrakMotive MX-19395S
- Limited Lifetime Warranty. ABS axles fit non-ABS applications unless otherwise noted. ISO 9001:2008 and TS 16949:2009 Certified Company
| Overall Compressed Length (mm) | 622 |
| Overall Compressed Length (in) | 24.49 |
| Inboard Shaft Connection Style | Male |
| Outboard Shaft Connection Style | CONVENTIONAL |
| Number Of Inboard Splines | 24 |
| Number Of Outboard Splines | 26 |
| Abs Tone Ring Included | Yes |
| ABS Ring Tooth Count | 44 |
| Abs Ring Type | Toothed |
| Axle Nut Included | Yes |
| Axle Nut Hex Size (mm) | 32 |
| Axle Nut Thread Size | M22X1.5 |
| Axle Nut Head Type | Hex |
| Axle Nut Height (in) | .8 |
| Axle Nut Length (in) | 1.33 |
| Axle Nut Height (mm) | 20 |
| Axle Nut Length (mm) | 35 |
| Axle Nut Locking Type | Stake |
| Axle Nut Hex Size (in) | 1.25 |
| Number Of Bolt Holes | 0 |
| Inboard Joint Boot Material | Neoprene |
| Number Of Inboard Shaft Bolts | 0 |
| Number Of Outboard Shaft Bolts | 0 |
| Inboard Joint Type | Male |
| Outboard Joint Type | CONVENTIONAL |
| Number Of Inboard Joint Bolt Holes | 0 |
| Number Of Outboard Joint Bolt Holes | 0 |
| Grade Type | Premium |
| Axle Nut Socket Size | 32 |
| UPC | 844084020222 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 13.6 lbs (6.19 kg) |
| Package Length: | 26.8" (68 cm) |
| Package Width: | 4.3" (11 cm) |
| Package Height: | 4.3" (11 cm) |
1 Year Warranty