Strong Arm 7308 Hood Lift Support
HOOD LIFT SUPPORT
Call for Pricing
Out of Stock
Brand: Strong Arm
Stock #: 7308
Condition: New
Weight: 0.56 lbs (0.26 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
- Lift-O-Mat 4B-039244
- Engineered and built to meet or exceed original equipment quality standards
- Exact fit original equipment design guarantees correct fit and function
- Hardened, nitride plated steel shaft provides optimal durability
- Heavy gauge steel body is electrostatically painted and heat cured to OE specs
- Individually tested for performance and reliability
- No special installation tools required
- Rubber O-ring piston seal prevents leakage for a controlled lift and consistent performance
- Self-Cleaning Piston Assembly provides smooth operation and more reliable performance
- Upper bushing is manufactured with quality precision providing exact fit and promotes longer operating life
- Lift supports are pressurized cylinders that are used to support hoods, hatches and rear window glass in automotive applications. Lift supports are also used in many non-automotive applications. Each Strongarm© lift support is custom engineered, and manufactured beyond industry standards to provide smoother operating, and longer lasting performance. Lift supports should be replaced in pairs to ensure safe, reliable support of your hood, hatch, or liftgate.
| AAP_UDA_119 | N |
| AAP_UDA_12 | EA |
| AAP_UDA_120 | N |
| AAP_UDA_121 | N |
| AAP_UDA_122 | N |
| AAP_UDA_123 | N |
| AAP_UDA_124 | N |
| AAP_UDA_125 | N |
| AAP_UDA_126 | N |
| AAP_UDA_127 | N |
| AAP_UDA_128 | N |
| AAP_UDA_129 | N |
| AAP_UDA_130 | N |
| AAP_UDA_131 | N |
| AAP_UDA_132 | N |
| AAP_UDA_133 | Y |
| AAP_UDA_22 | 1 |
| AAP_UDA_31 | 565 |
| AAP_UDA_32 | Str |
| AAP_UDA_4 | 70 |
| End 1 Type | Ball Socket |
| End 2 Type | Angel ball socket |
| INTERNAL REBOUND SPRING | No |
| Maximum Force | 149 |
| Universal or Specific Fit | Hood |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 0.56 lbs (0.26 kg) |
| Package Length: | 25.8" (65.5 cm) |
| Package Width: | 2" (5.1 cm) |
| Package Height: | 1" (2.5 cm) |
1 Year Warranty