Standard Motor Products VR-554 Voltage Regulator
VOLTAGE REGULATOR
$459.14
Call For Availability
Brand: Standard Motor Products
Stock #: VR554
Condition: New
UPC: 091769335847
Weight: 0.25 lbs (0.12 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- BWD Intermotor R863
- Kem KVR573
- Kem KVR586
- Kem KVR608
- Kem KVR630
- Kem KVR631
- ACDelco 19019012
- ACDelco 88925159
- ACDelco 88925171
- ACDelco 88925172
- ACDelco 89058284
- ACDelco E633A
- ACDelco E636A
- ACDelco E637A
- ACDelco E637C
- ACDelco E652
- Airtex 1V1010
- Airtex 1V1019
- Airtex 1V1024
- Airtex 1V1132
- Airtex 1V1134
- Airtex 1V1141
- CARQUEST Premium By WELLS 27-1771
- CARQUEST Premium By WELLS 27-1789
- CARQUEST Premium By WELLS 27-1790
- CARQUEST Premium By WELLS 27-1803
- CARQUEST Premium By WELLS 27-1804
- CARQUEST Premium By WELLS 27-1806
- Echlin VR219
- BWD R863
- Acura 31150P08013
- Acura 31150P1EA01
- Acura 31150PE7661
- Acura 31150PE7662
- Acura 31150PM4003
- Acura 31150PT2003
- Duralast IGNA41
- Duralast VR838
- Duralast VR871
- Duralast VR872
- Duralast VR888
- Duralast VR889
- Duralast VR891
- Honda 31150P08003
- Honda 31150P08013
- Honda 31150P1EA01
- Honda 31150P54003
- Honda 31150PE7661
- Honda 31150PE7662
- Honda 31150PM4003
- Honda 31150PT2003
- Import Direct 29-0225
- CARQUEST Premium By WELLS 271771
- CARQUEST Premium By WELLS 271789
- CARQUEST Premium By WELLS 271790
- CARQUEST Premium By WELLS 271803
- CARQUEST Premium By WELLS 271804
- CARQUEST Premium By WELLS 271806
- As a global manufacturer of original equipment ignition products, we maintain complete quality control throughout the manufacturing process from componentry to finished product
- Our electronic voltage regulator PC boards are encapsulated in epoxy to deliver improved performance and resistance to failure that may be caused by vibration and corrosion of electrical connections
- Premium components and our own manufactured circuit board ensure precise operation, reliability, and extra durability for a longer service life
- We understand and expect the demand for quality, our starting and charging system products feature high grade materials for extended service life
| Connector Gender | Female |
| Connector Gender | Female |
| Connector Gender | Female |
| Terminal Quantity | 1;1;4 |
| Terminal Quantity | 1;1;4 |
| Terminal Quantity | 1;1;4 |
| Terminal Type | Blade; Eye Ring |
| Terminal Type | Blade; Eye Ring |
| Terminal Type | Blade; Eye Ring |
| Connector Quantity | 1 |
| Connector Quantity | 1 |
| Connector Quantity | 1 |
| Connector Shape | Round |
| Connector Shape | Round |
| Connector Shape | Round |
| Terminal Gender | Male |
| Terminal Gender | Male |
| Terminal Gender | Male |
| Voltage | 12 |
| Voltage | 12 |
| Mounting Location | Alternator |
| Hardware Included | No |
| Hardware Included | No |
| Instructions Included | No |
| Instructions Included | No |
| Mounting Bracket(s) Included | No |
| Mounting Bracket(s) Included | No |
| Dimensions - Inches | 3.55 x 2.31 x 1.34 |
| Dimensions - Inches | 3.55 x 2.31 x 1.34 |
| Dimensions (mm) | 90.17 x 58.674 x 34.036 |
| Dimensions (mm) | 90.17 x 58.674 x 34.036 |
| UPC | 091769335847 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 0.25 lbs (0.12 kg) |
| Package Length: | 2.2" (5.5 cm) |
| Package Width: | 1.9" (4.9 cm) |
| Package Height: | 4.1" (10.5 cm) |
1 Year Warranty