| Material | Rubber |
| Color/Finish | Black, Copper |
| Hardware Included | No |
| California Proposition 65 | Warning: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer. |
| Injectors Covered per Kit | 1 |
| Pintle Cap Included | No |
| Nozzle Seal Included | No |
| Number Of O-Rings | 5 |
| O-Ring/Seal 1 Inside Diameter (in) | 0.31 |
| O-Ring/Seal 1 Inside Diameter (mm) | 7.874 |
| O-Ring/Seal 1 Outside Diameter (in | 18.034 |
| O-Ring/Seal 1 Thickness (in) | 18.034 |
| O-Ring/Seal 1 Thickness (mm) | 9.144 |
| O-Ring/Seal 2 Inside Diameter (in) | 0.34 |
| O-Ring/Seal 2 Inside Diameter (mm) | 8.636 |
| O-Ring/Seal 2 Outside Diameter (in | 0.54 |
| O-Ring/Seal 2 Outside Diameter (mm | 13.716 |
| O-Ring/Seal 2 Thickness (in) | 4.318 |
| Upper Intake Manifold Gaskets Incl | No |
| O-Ring/Seal 3 Inside Diameter (in) | 0.3 |
| O-Ring/Seal 3 Inside Diameter (mm) | 7.62 |
| O-Ring/Seal 3 Outside Diameter (in | 0.43 |
| O-Ring/Seal 3 Outside Diameter (mm | 10.922 |
| O-Ring/Seal 3 Thickness (in) | 0.06 |
| O-Ring/Seal 3 Thickness (mm) | 1.524 |
| O-Ring/Seal 4 Inside Diameter (in) | 0.27 |
| O-Ring/Seal 4 Inside Diameter (mm) | 6.858 |
| O-Ring/Seal 4 Outside Diameter (in | 0.53 |
| O-Ring/Seal 4 Outside Diameter (mm | 13.462 |
| O-Ring/Seal 4 Thickness (in) | 0.1 |
| O-Ring/Seal 4 Thickness (mm) | 2.54 |
| UPC | 707390900810 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 0.05 lbs (0.02 kg) |
| Package Length: | 1.5" (3.8 cm) |
| Package Width: | 1.1" (2.9 cm) |
| Package Height: | 3" (7.6 cm) |