| Material | Rubber |
| Color/Finish | Black |
| Hardware Included | No |
| California Proposition 65 | Warning: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer. |
| Injectors Covered per Kit | 0 |
| Pintle Cap Included | No |
| Nozzle Seal Included | No |
| Number Of O-Rings | 1 |
| O-Ring/Seal 1 Inside Diameter (in) | 0.23 |
| O-Ring/Seal 1 Inside Diameter (mm) | 5.842 |
| O-Ring/Seal 1 Outside Diameter (in | 8.128 |
| O-Ring/Seal 1 Thickness (in) | 8.128 |
| O-Ring/Seal 1 Thickness (mm) | 1.016 |
| O-Ring/Seal 2 Inside Diameter (in) | 0.23 |
| O-Ring/Seal 2 Inside Diameter (mm) | 5.842 |
| O-Ring/Seal 2 Outside Diameter (in | 0.32 |
| O-Ring/Seal 2 Outside Diameter (mm | 8.128 |
| O-Ring/Seal 2 Thickness (in) | 1.016 |
| Upper Intake Manifold Gaskets Incl | No |
| O-Ring/Seal 3 Inside Diameter (in) | 0.23 |
| O-Ring/Seal 3 Inside Diameter (mm) | 5.842 |
| O-Ring/Seal 3 Outside Diameter (in | 0.32 |
| O-Ring/Seal 3 Outside Diameter (mm | 8.128 |
| O-Ring/Seal 3 Thickness (in) | 0.04 |
| O-Ring/Seal 3 Thickness (mm) | 1.016 |
| O-Ring/Seal 4 Inside Diameter (in) | 0.23 |
| O-Ring/Seal 4 Inside Diameter (mm) | 5.842 |
| O-Ring/Seal 4 Outside Diameter (in | 0.32 |
| O-Ring/Seal 4 Outside Diameter (mm | 8.128 |
| O-Ring/Seal 4 Thickness (in) | 0.04 |
| O-Ring/Seal 4 Thickness (mm) | 1.016 |
| UPC | 091769147938 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 0.03 lbs (0.02 kg) |
| Package Length: | 2" (5.1 cm) |
| Package Width: | 1.5" (3.8 cm) |
| Package Height: | 3.5" (8.9 cm) |