LuK DMF074 Clutch Flywheel
LuK DMF Manu
$1,200.31
Out of Stock
Brand: LuK
Stock #: DMF074
Condition: New
Made in Germany
UPC: 00670774186820
Weight: 25.24 lbs (11.47 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Perfection Clutch NA
- Sachs NA
- LuK 4150275100
- Perfection Clutch 50-2824
- OEM Part Number 53010352AB
- AMS 167074
- NAPA Clutch and Flywheel NDMF074
- Dodge 053010352AB
- Dodge 5 3010 352AB
- A Luk DMF absorbs engine vibrations and torque spikes, preventing damage to the gearbox.Â
- A Luk dual mass flywheel (DMF) leads to less Bending Stress on the engines crankshaft.
- A Luk dual mass flywheel (DMF) leads to less vibration going to the Clutch Pedal.
- A Luk dual mass flywheel (DMF) reliably dampens torsional vibrations in the powertrain and increases driver and passenger comfort.
- A Luk dual mass flywheel dampens torsional vibrations in the powertrain and ensures driving comfort in all speed ranges. Matched to the each vehicle, the DMF enables low-speed driving and ensures lower fuel consumption and emissions.
- Over 30 years ago, Schaeffler engineers under the LuK product brand developed a revolutionary technology for damping torsional vibrations in the drivetrain : the dual mass flywheel (DMF). Unlike a conventional flywheel, the DMF consists of two masses which are mounted to rotate against each other. A damping system in the form of arc springs is integrated into the DMF. Thus, it absorbs the torsional vibrations of the engine almost completely.
| Bolt Hole Pattern | 2 |
| Cup depth, secondary flywheel | -.346 |
| Cup depth, secondary flywheel | -8.8 |
| Ring Gear To Friction Surface | 1.465 |
| Ring Gear To Friction Surface | 37.2 |
| Flywheel Thickness [mm] | 2.500 |
| Flywheel Thickness [mm] | 63.5 |
| I.D. for Pilot | 1.087 |
| I.D. for Pilot | 27.6 |
| Flywheel friction surface outer diameter | 9.291 |
| Flywheel friction surface outer diameter | 236 |
| Torque Capacity DMFW | 17.756 |
| Torque Capacity DMFW | 451 |
| Ring Gear Major Dia. | 11.000 |
| Ring Gear Major Dia. | 279.4 |
| Crank To Friction Surface | 1.264 |
| Crank To Friction Surface | 32.1 |
| Dowel Hole Pattern | 5 |
| Crank Hole Dia. | .500 |
| Crank Hole Dia. | 12.7 |
| Overall Casting O.D. | 11.260 |
| Overall Casting O.D. | 286 |
| Ring Gear Number | L-08180-0G02-01 |
| Centering diameter / dowel hole | 10.236 |
| Centering diameter / dowel hole | 260 |
| Bolt hole PCD crankshaft | 2.638 |
| Bolt hole PCD crankshaft | 67 |
| Ring Gear Thickness | .414 |
| Ring Gear Thickness | 10.52 |
| Flywheel Friction Surface Inner diameter | 6.102 |
| Flywheel Friction Surface Inner diameter | 155 |
| Ring Gear Mounting O.D. | 10.238 |
| Ring Gear Mounting O.D. | 260.05 |
| Bolt hole PCD clutch pres.plte | 10.157 |
| Bolt hole PCD clutch pres.plte | 258 |
| Dowel hole diameter | .236 |
| Dowel hole diameter | 6 |
| Number of teeth, starter ring gear | 110 |
| UPC | 00670774186820 |
| Origin Country: | DE |
| Weight: | 25.24 lbs (11.47 kg) |
| Package Length: | 14.9" (37.8 cm) |
| Package Width: | 16.9" (42.9 cm) |
| Package Height: | 3.9" (9.8 cm) |
1 Year Warranty