LuK DMF073 Clutch Flywheel
LuK DMF Manu
$1,117.39
Out of Stock
Brand: LuK
Stock #: DMF073
Condition: New
Made in Germany
UPC: 00670774182402
Weight: 22.58 lbs (10.27 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Perfection Clutch NA
- Sachs NA
- OEM Part Number 21212228091
- OEM Part Number 21212229015
- LuK 4150109100
- Perfection Clutch 50-2823
- NAPA Clutch and Flywheel NDMF073
- BMW 2 228 091
- BMW 2 229 015
- BMW 21 21 2 228 091
- BMW 21 21 2 229 015
- A Luk DMF absorbs engine vibrations and torque spikes, preventing damage to the gearbox.Â
- A Luk dual mass flywheel (DMF) leads to less Bending Stress on the engines crankshaft.
- A Luk dual mass flywheel (DMF) leads to less vibration going to the Clutch Pedal.
- A Luk dual mass flywheel (DMF) reliably dampens torsional vibrations in the powertrain and increases driver and passenger comfort.
- A Luk dual mass flywheel dampens torsional vibrations in the powertrain and ensures driving comfort in all speed ranges. Matched to the each vehicle, the DMF enables low-speed driving and ensures lower fuel consumption and emissions.
- Over 30 years ago, Schaeffler engineers under the LuK product brand developed a revolutionary technology for damping torsional vibrations in the drivetrain : the dual mass flywheel (DMF). Unlike a conventional flywheel, the DMF consists of two masses which are mounted to rotate against each other. A damping system in the form of arc springs is integrated into the DMF. Thus, it absorbs the torsional vibrations of the engine almost completely.
| Bolt Hole Pattern | 2 |
| Cup depth, secondary flywheel | -.146 |
| Cup depth, secondary flywheel | -3.7 |
| Ring Gear To Friction Surface | 1.539 |
| Ring Gear To Friction Surface | 39.1 |
| Flywheel Thickness [mm] | 2.244 |
| Flywheel Thickness [mm] | 57 |
| I.D. for Pilot | 1.654 |
| I.D. for Pilot | 42 |
| Flywheel friction surface outer diameter | 9.488 |
| Flywheel friction surface outer diameter | 241 |
| Torque Capacity DMFW | 15.748 |
| Torque Capacity DMFW | 400 |
| Ring Gear Major Dia. | 11.300 |
| Ring Gear Major Dia. | 287.02 |
| Crank To Friction Surface | 1.665 |
| Crank To Friction Surface | 42.3 |
| Dowel Hole Pattern | 5 |
| Crank Hole Dia. | .504 |
| Crank Hole Dia. | 12.8 |
| Overall Casting O.D. | 11.354 |
| Overall Casting O.D. | 288.4 |
| Ring Gear Number | L-01180-0018-00 |
| Centering diameter / dowel hole | 10.748 |
| Centering diameter / dowel hole | 273 |
| Bolt hole PCD crankshaft | 2.835 |
| Bolt hole PCD crankshaft | 72 |
| Ring Gear Thickness | .354 |
| Ring Gear Thickness | 9 |
| Flywheel Friction Surface Inner diameter | 5.984 |
| Flywheel Friction Surface Inner diameter | 152 |
| Ring Gear Mounting O.D. | 10.236 |
| Ring Gear Mounting O.D. | 260 |
| Bolt hole PCD clutch pres.plte | 10.748 |
| Bolt hole PCD clutch pres.plte | 273 |
| Dowel hole diameter | .394 |
| Dowel hole diameter | 10 |
| Number of teeth, starter ring gear | 113 |
| UPC | 00670774182402 |
| Origin Country: | DE |
| Weight: | 22.58 lbs (10.27 kg) |
| Package Length: | 14.9" (37.8 cm) |
| Package Width: | 16.9" (42.9 cm) |
| Package Height: | 3.9" (9.8 cm) |
1 Year Warranty