LuK DMF066 Clutch Flywheel
LuK DMF Manu
$454.24
Out of Stock
Brand: LuK
Stock #: DMF066
Condition: New
Made in Germany
UPC: 00670774133725
Weight: 25.66 lbs (11.67 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Perfection Clutch NA
- LuK 4150258100
- Sachs DMF91152
- Standard Flywheels 763
- OEM Part Number 2M5Z6375AA
- OEM Part Number 3S4Y6477AA
- OEM Part Number 3S4Z6477AA
- NAPA Clutch and Flywheel NDMF066
- Ford 1310280
- Ford 3S4Y 6477 AA
- Ford 3S4Z-6477-AA
- A Luk DMF absorbs engine vibrations and torque spikes, preventing damage to the gearbox.Â
- A Luk dual mass flywheel (DMF) leads to less Bending Stress on the engines crankshaft.
- A Luk dual mass flywheel (DMF) leads to less vibration going to the Clutch Pedal.
- A Luk dual mass flywheel (DMF) reliably dampens torsional vibrations in the powertrain and increases driver and passenger comfort.
- A Luk dual mass flywheel dampens torsional vibrations in the powertrain and ensures driving comfort in all speed ranges. Matched to the each vehicle, the DMF enables low-speed driving and ensures lower fuel consumption and emissions.
- Over 30 years ago, Schaeffler engineers under the LuK product brand developed a revolutionary technology for damping torsional vibrations in the drivetrain : the dual mass flywheel (DMF). Unlike a conventional flywheel, the DMF consists of two masses which are mounted to rotate against each other. A damping system in the form of arc springs is integrated into the DMF. Thus, it absorbs the torsional vibrations of the engine almost completely.
| Flange Thickness | .684 |
| Flange Thickness | 17.37 |
| Bolt Hole Pattern | 2 |
| Cup depth, secondary flywheel | -.252 |
| Cup depth, secondary flywheel | -6.4 |
| Ring Gear To Friction Surface | 1.684 |
| Ring Gear To Friction Surface | 42.78 |
| Flywheel Thickness [mm] | 2.007 |
| Flywheel Thickness [mm] | 50.97 |
| I.D. for Pilot | 1.258 |
| I.D. for Pilot | 31.95 |
| Flywheel friction surface outer diameter | 9.449 |
| Flywheel friction surface outer diameter | 240 |
| Torque Capacity DMFW | 9.291 |
| Torque Capacity DMFW | 236 |
| Ring Gear Major Dia. | 11.239 |
| Ring Gear Major Dia. | 285.47 |
| Crank To Friction Surface | 1.679 |
| Crank To Friction Surface | 42.65 |
| Dowel Hole Pattern | 5 |
| Crank Hole Dia. | .451 |
| Crank Hole Dia. | 11.45 |
| Overall Casting O.D. | 10.823 |
| Overall Casting O.D. | 274.9 |
| Centering diameter / dowel hole | 10.236 |
| Centering diameter / dowel hole | 260 |
| Bolt hole PCD crankshaft | 2.756 |
| Bolt hole PCD crankshaft | 70 |
| Ring Gear Thickness | 2.007 |
| Ring Gear Thickness | 50.97 |
| Flywheel Friction Surface Inner diameter | 6.575 |
| Flywheel Friction Surface Inner diameter | 167 |
| Ring Gear Mounting O.D. | 10.047 |
| Ring Gear Mounting O.D. | 255.2 |
| Bolt hole PCD clutch pres.plte | 10.236 |
| Bolt hole PCD clutch pres.plte | 260 |
| Dowel hole diameter | .236 |
| Dowel hole diameter | 6 |
| Number of teeth, starter ring gear | 135 |
| UPC | 00670774133725 |
| Origin Country: | DE |
| Weight: | 25.66 lbs (11.67 kg) |
| Package Length: | 14.9" (37.8 cm) |
| Package Width: | 16.9" (42.9 cm) |
| Package Height: | 3.9" (9.8 cm) |
1 Year Warranty