LuK DMF064 Clutch Flywheel
LuK DMF Manu
$497.97
Out of Stock
Brand: LuK
Stock #: DMF064
Condition: New
UPC: 00670774145360
Weight: 23.37 lbs (10.63 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- AMS Automotive 167732
- LuK 4150262100
- Sachs DMF91130
- Centric Parts 211.61001
- Perfection Clutch 50-2757
- Perfection Clutch 50-2819
- OEM Part Number 3S7Z6375AAA
- OEM Part Number 3S7Z6375MA
- AMS 167732
- AMS 167734
- NAPA Clutch and Flywheel NDMF064
- Ford 3S71 6477 AA
- Ford 3S7Z-6375-AAA
- Ford 3S7Z-6375-MA
- A Luk DMF absorbs engine vibrations and torque spikes, preventing damage to the gearbox.Â
- A Luk dual mass flywheel (DMF) leads to less Bending Stress on the engines crankshaft.
- A Luk dual mass flywheel (DMF) leads to less vibration going to the Clutch Pedal.
- A Luk dual mass flywheel (DMF) reliably dampens torsional vibrations in the powertrain and increases driver and passenger comfort.
- A Luk dual mass flywheel dampens torsional vibrations in the powertrain and ensures driving comfort in all speed ranges. Matched to the each vehicle, the DMF enables low-speed driving and ensures lower fuel consumption and emissions.
- Over 30 years ago, Schaeffler engineers under the LuK product brand developed a revolutionary technology for damping torsional vibrations in the drivetrain : the dual mass flywheel (DMF). Unlike a conventional flywheel, the DMF consists of two masses which are mounted to rotate against each other. A damping system in the form of arc springs is integrated into the DMF. Thus, it absorbs the torsional vibrations of the engine almost completely.
| Bolt Hole Pattern | 2 |
| Cup depth, secondary flywheel | -.252 |
| Cup depth, secondary flywheel | -6.4 |
| Ring Gear To Friction Surface | 1.195 |
| Ring Gear To Friction Surface | 30.35 |
| Flywheel Thickness [mm] | 2.531 |
| Flywheel Thickness [mm] | 64.3 |
| I.D. for Pilot | 1.261 |
| I.D. for Pilot | 32.028 |
| Flywheel friction surface outer diameter | 9.449 |
| Flywheel friction surface outer diameter | 240 |
| Torque Capacity DMFW | 15.748 |
| Torque Capacity DMFW | 400 |
| Ring Gear Major Dia. | 11.200 |
| Ring Gear Major Dia. | 284.48 |
| Crank To Friction Surface | 1.421 |
| Crank To Friction Surface | 36.1 |
| Dowel Hole Pattern | 5 |
| Crank Hole Dia. | .504 |
| Crank Hole Dia. | 12.8 |
| Overall Casting O.D. | 11.409 |
| Overall Casting O.D. | 289.8 |
| Ring Gear Number | L-09180-0094-00 |
| Centering diameter / dowel hole | 10.236 |
| Centering diameter / dowel hole | 260 |
| Bolt hole PCD crankshaft | 2.756 |
| Bolt hole PCD crankshaft | 70 |
| Ring Gear Thickness | .315 |
| Ring Gear Thickness | 8 |
| Flywheel Friction Surface Inner diameter | 6.575 |
| Flywheel Friction Surface Inner diameter | 167 |
| Ring Gear Mounting O.D. | 10.413 |
| Ring Gear Mounting O.D. | 264.5 |
| Bolt hole PCD clutch pres.plte | 10.236 |
| Bolt hole PCD clutch pres.plte | 260 |
| Dowel hole diameter | .236 |
| Dowel hole diameter | 6 |
| Number of teeth, starter ring gear | 112 |
| UPC | 00670774145360 |
| Origin Country: | HU |
| Weight: | 23.37 lbs (10.63 kg) |
| Package Length: | 14.9" (37.8 cm) |
| Package Width: | 16.9" (42.9 cm) |
| Package Height: | 3.9" (9.8 cm) |
1 Year Warranty