LuK DMF050 Clutch Flywheel
LuK DMF Manu
$794.13
Out of Stock
Brand: LuK
Stock #: DMF050
Condition: New
Made in Germany
UPC: 00670774097768
Weight: 25.71 lbs (11.69 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Perfection Clutch NA
- LuK 4150175100
- Sachs DMF91135
- Perfection Clutch 50-2808
- OEM Part Number 21212229900
- OEM Part Number 21212229910
- OEM Part Number 21212229940
- OEM Part Number 21212282345
- AMS 167005
- NAPA Clutch and Flywheel NDMF050
- BMW 2 229 900
- BMW 2 229 910
- BMW 2 229 940
- BMW 2 282 345
- BMW 21 21 2 229 900
- BMW 21 21 2 229 910
- BMW 21 21 2 229 940
- BMW 21 21 2 282 345
- A Luk DMF absorbs engine vibrations and torque spikes, preventing damage to the gearbox.Â
- A Luk dual mass flywheel (DMF) leads to less Bending Stress on the engines crankshaft.
- A Luk dual mass flywheel (DMF) leads to less vibration going to the Clutch Pedal.
- A Luk dual mass flywheel (DMF) reliably dampens torsional vibrations in the powertrain and increases driver and passenger comfort.
- A Luk dual mass flywheel dampens torsional vibrations in the powertrain and ensures driving comfort in all speed ranges. Matched to the each vehicle, the DMF enables low-speed driving and ensures lower fuel consumption and emissions.
- Over 30 years ago, Schaeffler engineers under the LuK product brand developed a revolutionary technology for damping torsional vibrations in the drivetrain : the dual mass flywheel (DMF). Unlike a conventional flywheel, the DMF consists of two masses which are mounted to rotate against each other. A damping system in the form of arc springs is integrated into the DMF. Thus, it absorbs the torsional vibrations of the engine almost completely.
| Bolt Hole Pattern | 2 |
| Cup depth, secondary flywheel | -.352 |
| Cup depth, secondary flywheel | -8.95 |
| Ring Gear To Friction Surface | 1.524 |
| Ring Gear To Friction Surface | 38.7 |
| Flywheel Thickness [mm] | 2.421 |
| Flywheel Thickness [mm] | 61.5 |
| I.D. for Pilot | 1.654 |
| I.D. for Pilot | 42 |
| Flywheel friction surface outer diameter | 9.488 |
| Flywheel friction surface outer diameter | 241 |
| Torque Capacity DMFW | 16.457 |
| Torque Capacity DMFW | 418 |
| Ring Gear Major Dia. | 11.300 |
| Ring Gear Major Dia. | 287.02 |
| Crank To Friction Surface | 1.591 |
| Crank To Friction Surface | 40.4 |
| Dowel Hole Pattern | 5 |
| Crank Hole Dia. | .492 |
| Crank Hole Dia. | 12.5 |
| Overall Casting O.D. | 11.299 |
| Overall Casting O.D. | 287 |
| Ring Gear Number | L-01180-0018-00 |
| Centering diameter / dowel hole | 10.236 |
| Centering diameter / dowel hole | 260 |
| Bolt hole PCD crankshaft | 2.835 |
| Bolt hole PCD crankshaft | 72 |
| Ring Gear Thickness | .354 |
| Ring Gear Thickness | 9 |
| Flywheel Friction Surface Inner diameter | 5.827 |
| Flywheel Friction Surface Inner diameter | 148 |
| Ring Gear Mounting O.D. | 10.236 |
| Ring Gear Mounting O.D. | 260 |
| Bolt hole PCD clutch pres.plte | 10.236 |
| Bolt hole PCD clutch pres.plte | 260 |
| Dowel hole diameter | .394 |
| Dowel hole diameter | 10 |
| Number of teeth, starter ring gear | 113 |
| UPC | 00670774097768 |
| Origin Country: | DE |
| Weight: | 25.71 lbs (11.69 kg) |
| Package Length: | 14.9" (37.8 cm) |
| Package Width: | 16.9" (42.9 cm) |
| Package Height: | 3.9" (9.8 cm) |
1 Year Warranty