LuK DMF046 Clutch Flywheel
LuK DMF Manu
$919.36
Out of Stock
Brand: LuK
Stock #: DMF046
Condition: New
UPC: 00670774065729
Weight: 27.2 lbs (12.37 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Perfection Clutch NA
- Sachs NA
- AMS Automotive 167601
- LuK 4150162100
- Perfection Clutch 50-2805
- OEM Part Number 12575113
- OEM Part Number 12585769
- AMS 167601
- NAPA Clutch and Flywheel NDMF046
- Cadillac 12575113
- Cadillac 12585769
- Opel 24458783
- Vauxhall 24458783
- Opel 6 16 029
- Opel 6 16 876
- Opel 93174634
- Vauxhall 93174634
- A Luk DMF absorbs engine vibrations and torque spikes, preventing damage to the gearbox.Â
- A Luk dual mass flywheel (DMF) leads to less Bending Stress on the engines crankshaft.
- A Luk dual mass flywheel (DMF) leads to less vibration going to the Clutch Pedal.
- A Luk dual mass flywheel (DMF) reliably dampens torsional vibrations in the powertrain and increases driver and passenger comfort.
- A Luk dual mass flywheel dampens torsional vibrations in the powertrain and ensures driving comfort in all speed ranges. Matched to the each vehicle, the DMF enables low-speed driving and ensures lower fuel consumption and emissions.
- Over 30 years ago, Schaeffler engineers under the LuK product brand developed a revolutionary technology for damping torsional vibrations in the drivetrain : the dual mass flywheel (DMF). Unlike a conventional flywheel, the DMF consists of two masses which are mounted to rotate against each other. A damping system in the form of arc springs is integrated into the DMF. Thus, it absorbs the torsional vibrations of the engine almost completely.
| Bolt Hole Pattern | 2 |
| Cup depth, secondary flywheel | -.311 |
| Cup depth, secondary flywheel | -7.9 |
| Ring Gear To Friction Surface | 1.559 |
| Ring Gear To Friction Surface | 39.6 |
| Flywheel Thickness [mm] | 2.492 |
| Flywheel Thickness [mm] | 63.3 |
| I.D. for Pilot | 1.530 |
| I.D. for Pilot | 38.85 |
| Flywheel friction surface outer diameter | 9.469 |
| Flywheel friction surface outer diameter | 240.5 |
| Torque Capacity DMFW | 13.543 |
| Torque Capacity DMFW | 344 |
| Ring Gear Major Dia. | 11.250 |
| Ring Gear Major Dia. | 285.75 |
| Crank To Friction Surface | 1.598 |
| Crank To Friction Surface | 40.6 |
| Dowel Hole Pattern | 5 |
| Crank Hole Dia. | .413 |
| Crank Hole Dia. | 10.5 |
| Overall Casting O.D. | 11.354 |
| Overall Casting O.D. | 288.4 |
| Ring Gear Number | L-01180-0052-00 |
| Centering diameter / dowel hole | 10.236 |
| Centering diameter / dowel hole | 260 |
| Bolt hole PCD crankshaft | 2.717 |
| Bolt hole PCD crankshaft | 69 |
| Ring Gear Thickness | .354 |
| Ring Gear Thickness | 9 |
| Flywheel Friction Surface Inner diameter | 6.024 |
| Flywheel Friction Surface Inner diameter | 153 |
| Ring Gear Mounting O.D. | 10.433 |
| Ring Gear Mounting O.D. | 265 |
| Bolt hole PCD clutch pres.plte | 10.236 |
| Bolt hole PCD clutch pres.plte | 260 |
| Dowel hole diameter | .236 |
| Dowel hole diameter | 6 |
| Number of teeth, starter ring gear | 135 |
| UPC | 00670774065729 |
| Origin Country: | HU |
| Weight: | 27.2 lbs (12.37 kg) |
| Package Length: | 14.9" (37.8 cm) |
| Package Width: | 16.9" (42.9 cm) |
| Package Height: | 3.9" (9.8 cm) |
1 Year Warranty