LuK DMF043 Clutch Flywheel
LuK DMF Manu
$437.67
Out of Stock
Brand: LuK
Stock #: DMF043
Condition: New
UPC: 00670774062964
Weight: 25.67 lbs (11.67 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Perfection Clutch NA
- Sachs NA
- Sachs DMF91115
- LuK 4150092100
- Perfection Clutch 50-2804
- OEM Part Number 58105266
- AMS 167175
- NAPA Clutch and Flywheel NDMF043
- Audi 058 105 266
- Volkswagen 058 105 266
- Audi 058 105 266 C
- Volkswagen 58105266
- A Luk DMF absorbs engine vibrations and torque spikes, preventing damage to the gearbox.Â
- A Luk dual mass flywheel (DMF) leads to less Bending Stress on the engines crankshaft.
- A Luk dual mass flywheel (DMF) leads to less vibration going to the Clutch Pedal.
- A Luk dual mass flywheel (DMF) reliably dampens torsional vibrations in the powertrain and increases driver and passenger comfort.
- A Luk dual mass flywheel dampens torsional vibrations in the powertrain and ensures driving comfort in all speed ranges. Matched to the each vehicle, the DMF enables low-speed driving and ensures lower fuel consumption and emissions.
- Over 30 years ago, Schaeffler engineers under the LuK product brand developed a revolutionary technology for damping torsional vibrations in the drivetrain : the dual mass flywheel (DMF). Unlike a conventional flywheel, the DMF consists of two masses which are mounted to rotate against each other. A damping system in the form of arc springs is integrated into the DMF. Thus, it absorbs the torsional vibrations of the engine almost completely.
| Bolt Hole Pattern | 2 |
| Cup depth, secondary flywheel | -.327 |
| Cup depth, secondary flywheel | -8.3 |
| Ring Gear To Friction Surface | 1.146 |
| Ring Gear To Friction Surface | 29.1 |
| Flywheel Thickness [mm] | 2.488 |
| Flywheel Thickness [mm] | 63.2 |
| I.D. for Pilot | 1.693 |
| I.D. for Pilot | 43 |
| Flywheel friction surface outer diameter | 9.035 |
| Flywheel friction surface outer diameter | 229.5 |
| Torque Capacity DMFW | 11.220 |
| Torque Capacity DMFW | 285 |
| Ring Gear Major Dia. | 11.392 |
| Ring Gear Major Dia. | 289.366 |
| Crank To Friction Surface | 1.169 |
| Crank To Friction Surface | 29.7 |
| Dowel Hole Pattern | 5 |
| Crank Hole Dia. | .425 |
| Crank Hole Dia. | 10.8 |
| Overall Casting O.D. | 11.346 |
| Overall Casting O.D. | 288.2 |
| Ring Gear Number | L-01180-0038-00 |
| Centering diameter / dowel hole | 9.843 |
| Centering diameter / dowel hole | 250 |
| Bolt hole PCD crankshaft | 2.598 |
| Bolt hole PCD crankshaft | 66 |
| Ring Gear Thickness | .307 |
| Ring Gear Thickness | 7.8 |
| Flywheel Friction Surface Inner diameter | 5.748 |
| Flywheel Friction Surface Inner diameter | 146 |
| Ring Gear Mounting O.D. | 10.082 |
| Ring Gear Mounting O.D. | 256.08 |
| Bolt hole PCD clutch pres.plte | 9.685 |
| Bolt hole PCD clutch pres.plte | 246 |
| Dowel hole diameter | .157 |
| Dowel hole diameter | 4 |
| Number of teeth, starter ring gear | 135 |
| UPC | 00670774062964 |
| Origin Country: | HU |
| Weight: | 25.67 lbs (11.67 kg) |
| Package Length: | 14.9" (37.8 cm) |
| Package Width: | 16.9" (42.9 cm) |
| Package Height: | 3.9" (9.8 cm) |
1 Year Warranty