LuK DMF032 Clutch Flywheel
LuK DMF Manu
$495.72
Out of Stock
Brand: LuK
Stock #: DMF032
Condition: New
UPC: 00670774052002
Weight: 26.09 lbs (11.86 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Perfection Clutch NA
- AMS Automotive 167173
- LuK 4150111100
- Sachs DMF91126
- Perfection Clutch 50-2798
- OEM Part Number 06A105266J
- OEM Part Number 06A105266N
- OEM Part Number 06A105266P
- AMS 167173
- NAPA Clutch and Flywheel NDMF032
- Volkswagen 06A 105 266 J
- Volkswagen 06A 105 266 N
- Audi 06A 105 266 P
- Seat 06A 105 266 P
- Volkswagen 06A 105 266 P
- A Luk DMF absorbs engine vibrations and torque spikes, preventing damage to the gearbox.Â
- A Luk dual mass flywheel (DMF) leads to less Bending Stress on the engines crankshaft.
- A Luk dual mass flywheel (DMF) leads to less vibration going to the Clutch Pedal.
- A Luk dual mass flywheel (DMF) reliably dampens torsional vibrations in the powertrain and increases driver and passenger comfort.
- A Luk dual mass flywheel dampens torsional vibrations in the powertrain and ensures driving comfort in all speed ranges. Matched to the each vehicle, the DMF enables low-speed driving and ensures lower fuel consumption and emissions.
- Over 30 years ago, Schaeffler engineers under the LuK product brand developed a revolutionary technology for damping torsional vibrations in the drivetrain : the dual mass flywheel (DMF). Unlike a conventional flywheel, the DMF consists of two masses which are mounted to rotate against each other. A damping system in the form of arc springs is integrated into the DMF. Thus, it absorbs the torsional vibrations of the engine almost completely.
| Bolt Hole Pattern | 2 |
| Cup depth, secondary flywheel | -.130 |
| Cup depth, secondary flywheel | -3.3 |
| Ring Gear To Friction Surface | .756 |
| Ring Gear To Friction Surface | 19.2 |
| Flywheel Thickness [mm] | 2.547 |
| Flywheel Thickness [mm] | 64.7 |
| I.D. for Pilot | 1.087 |
| I.D. for Pilot | 27.6 |
| Flywheel friction surface outer diameter | 9.488 |
| Flywheel friction surface outer diameter | 241 |
| Torque Capacity DMFW | 14.173 |
| Torque Capacity DMFW | 360 |
| Ring Gear Major Dia. | 11.392 |
| Ring Gear Major Dia. | 289.366 |
| Crank To Friction Surface | 1.634 |
| Crank To Friction Surface | 41.5 |
| Dowel Hole Pattern | 5 |
| Crank Hole Dia. | .413 |
| Crank Hole Dia. | 10.5 |
| Overall Casting O.D. | 11.220 |
| Overall Casting O.D. | 285 |
| Ring Gear Number | L-09180-0048-01 |
| Centering diameter / dowel hole | 10.315 |
| Centering diameter / dowel hole | 262 |
| Bolt hole PCD crankshaft | 2.598 |
| Bolt hole PCD crankshaft | 66 |
| Ring Gear Thickness | .394 |
| Ring Gear Thickness | 10 |
| Flywheel Friction Surface Inner diameter | 6.063 |
| Flywheel Friction Surface Inner diameter | 154 |
| Ring Gear Mounting O.D. | 10.427 |
| Ring Gear Mounting O.D. | 264.85 |
| Bolt hole PCD clutch pres.plte | 10.157 |
| Bolt hole PCD clutch pres.plte | 258 |
| Dowel hole diameter | .189 |
| Dowel hole diameter | 4.8 |
| Number of teeth, starter ring gear | 134 |
| UPC | 00670774052002 |
| Origin Country: | HU |
| Weight: | 26.09 lbs (11.86 kg) |
| Package Length: | 14.9" (37.8 cm) |
| Package Width: | 16.9" (42.9 cm) |
| Package Height: | 3.9" (9.8 cm) |
1 Year Warranty