LuK DMF029 Clutch Flywheel
LuK DMF Manu
$718.82
Out of Stock
Brand: LuK
Stock #: DMF029
Condition: New
UPC: 00670774045011
Weight: 69 lbs (31.37 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- AMS Automotive 167129
- LuK 4150601100
- Sachs DMF91128
- Perfection Clutch 50-2707
- OEM Part Number 12569363
- OEM Part Number 12582861
- OEM Part Number 24238864
- AMS 167129
- NAPA Clutch and Flywheel NDMF029
- General Motors 24238864
- A Luk DMF absorbs engine vibrations and torque spikes, preventing damage to the gearbox.Â
- A Luk dual mass flywheel (DMF) leads to less Bending Stress on the engines crankshaft.
- A Luk dual mass flywheel (DMF) leads to less vibration going to the Clutch Pedal.
- A Luk dual mass flywheel (DMF) reliably dampens torsional vibrations in the powertrain and increases driver and passenger comfort.
- A Luk dual mass flywheel dampens torsional vibrations in the powertrain and ensures driving comfort in all speed ranges. Matched to the each vehicle, the DMF enables low-speed driving and ensures lower fuel consumption and emissions.
- Over 30 years ago, Schaeffler engineers under the LuK product brand developed a revolutionary technology for damping torsional vibrations in the drivetrain : the dual mass flywheel (DMF). Unlike a conventional flywheel, the DMF consists of two masses which are mounted to rotate against each other. A damping system in the form of arc springs is integrated into the DMF. Thus, it absorbs the torsional vibrations of the engine almost completely.
| Bolt Hole Pattern | 21 |
| Cup depth, secondary flywheel | -.614 |
| Cup depth, secondary flywheel | -15.6 |
| Ring Gear To Friction Surface | 1.886 |
| Ring Gear To Friction Surface | 47.9 |
| Flywheel Thickness [mm] | 3.931 |
| Flywheel Thickness [mm] | 99.85 |
| I.D. for Pilot | 1.102 |
| I.D. for Pilot | 28 |
| Flywheel friction surface outer diameter | 12.126 |
| Flywheel friction surface outer diameter | 308 |
| Torque Capacity DMFW | 45.276 |
| Torque Capacity DMFW | 1150 |
| Ring Gear Major Dia. | 13.701 |
| Ring Gear Major Dia. | 348 |
| Crank To Friction Surface | 2.075 |
| Crank To Friction Surface | 52.7 |
| Crank Hole Dia. | .669 |
| Crank Hole Dia. | 17 |
| Overall Casting O.D. | 14.106 |
| Overall Casting O.D. | 358.3 |
| Ring Gear Number | L-09180-0951-00 |
| Bolt hole PCD crankshaft | 3.150 |
| Bolt hole PCD crankshaft | 80 |
| Ring Gear Thickness | .591 |
| Ring Gear Thickness | 15 |
| Flywheel Friction Surface Inner diameter | 8.004 |
| Flywheel Friction Surface Inner diameter | 203.3 |
| Ring Gear Mounting O.D. | 12.677 |
| Ring Gear Mounting O.D. | 322 |
| Bolt hole PCD clutch pres.plte | 12.902 |
| Bolt hole PCD clutch pres.plte | 327.7 |
| Number of teeth, starter ring gear | 116 |
| UPC | 00670774045011 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 69 lbs (31.37 kg) |
| Package Length: | 18.2" (46.2 cm) |
| Package Width: | 17.6" (44.7 cm) |
| Package Height: | 6.9" (17.5 cm) |
1 Year Warranty