LuK DMF027 Clutch Flywheel
LuK DMF Manu
$800.60
Out of Stock
Brand: LuK
Stock #: DMF027
Condition: New
Made in Germany
UPC: 00670774042157
Weight: 29.7 lbs (13.5 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Perfection Clutch NA
- LuK 4150160100
- Sachs DMF91123
- Perfection Clutch 50-2797
- OEM Part Number 078105266N
- AMS 167027
- NAPA Clutch and Flywheel NDMF027
- Volkswagen 078 105 266 N
- Audi 078 105 266 N
- Audi 078 105 266 S
- A Luk DMF absorbs engine vibrations and torque spikes, preventing damage to the gearbox.Â
- A Luk dual mass flywheel (DMF) leads to less Bending Stress on the engines crankshaft.
- A Luk dual mass flywheel (DMF) leads to less vibration going to the Clutch Pedal.
- A Luk dual mass flywheel (DMF) reliably dampens torsional vibrations in the powertrain and increases driver and passenger comfort.
- A Luk dual mass flywheel dampens torsional vibrations in the powertrain and ensures driving comfort in all speed ranges. Matched to the each vehicle, the DMF enables low-speed driving and ensures lower fuel consumption and emissions.
- Over 30 years ago, Schaeffler engineers under the LuK product brand developed a revolutionary technology for damping torsional vibrations in the drivetrain : the dual mass flywheel (DMF). Unlike a conventional flywheel, the DMF consists of two masses which are mounted to rotate against each other. A damping system in the form of arc springs is integrated into the DMF. Thus, it absorbs the torsional vibrations of the engine almost completely.
| Bolt Hole Pattern | 2 |
| Cup depth, secondary flywheel | -.285 |
| Cup depth, secondary flywheel | -7.25 |
| Ring Gear To Friction Surface | 1.703 |
| Ring Gear To Friction Surface | 43.25 |
| Flywheel Thickness [mm] | 2.575 |
| Flywheel Thickness [mm] | 65.4 |
| I.D. for Pilot | .945 |
| I.D. for Pilot | 24 |
| Flywheel friction surface outer diameter | 8.819 |
| Flywheel friction surface outer diameter | 224 |
| Torque Capacity DMFW | 20.079 |
| Torque Capacity DMFW | 510 |
| Ring Gear Major Dia. | 11.392 |
| Ring Gear Major Dia. | 289.366 |
| Crank To Friction Surface | 1.561 |
| Crank To Friction Surface | 39.65 |
| Dowel Hole Pattern | 5 |
| Crank Hole Dia. | .425 |
| Crank Hole Dia. | 10.8 |
| Overall Casting O.D. | 11.346 |
| Overall Casting O.D. | 288.2 |
| Ring Gear Number | L-01180-0030-01 |
| Centering diameter / dowel hole | 10.236 |
| Centering diameter / dowel hole | 260 |
| Bolt hole PCD crankshaft | 2.677 |
| Bolt hole PCD crankshaft | 68 |
| Ring Gear Thickness | .394 |
| Ring Gear Thickness | 10 |
| Flywheel Friction Surface Inner diameter | 6.024 |
| Flywheel Friction Surface Inner diameter | 153 |
| Ring Gear Mounting O.D. | 10.279 |
| Ring Gear Mounting O.D. | 261.08 |
| Bolt hole PCD clutch pres.plte | 10.236 |
| Bolt hole PCD clutch pres.plte | 260 |
| Dowel hole diameter | .394 |
| Dowel hole diameter | 10 |
| Number of teeth, starter ring gear | 135 |
| UPC | 00670774042157 |
| Origin Country: | DE |
| Weight: | 29.7 lbs (13.5 kg) |
| Package Length: | 14.9" (37.8 cm) |
| Package Width: | 16.9" (42.9 cm) |
| Package Height: | 3.9" (9.8 cm) |
1 Year Warranty