HELLA 358000411 Ignition Coil
Ignition Coils
Call for Pricing
Out of Stock
Brand: HELLA
Stock #: 358000411
Condition: New
UPC: 04082300588422
Weight: 0.65 lbs (0.3 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Datsun/Nissan 22448-6N011
- Datsun/Nissan 2244800QAA
- Datsun/Nissan 2244800QAH
- Opel 4 408 389
- Opel 4413233
- Opel 91159996
- Opel 93161188
- Dacia 2526180A
- Dacia 77 00 107 177
- Dacia 77 00 113 357
- Dacia 77 00 113 357 A
- Dacia 77 00 875 000
- Dacia 82 00 035 420
- Dacia 82 00 154 186
- Dacia 82 00 154 186 A
- Dacia 82 00 208 611
- Dacia 82 00 380 267
- Dacia 82 00 405 098
- Dacia 82 00 568 671
- Dacia 82 00 672 564
- Dacia 82 00 765 882
- Valeo 245104
- Bosch 0 986 221 001
- Bosch 0 986 221 045
- Magneti Marelli 359000600010
- Magneti Marelli 060717035012
- Magneti Marelli 060810070010
- Datsun/Nissan 2244800Q0A
- Datsun/Nissan 22448-00Q0B
- Datsun/Nissan 22448-00QAB
- Datsun/Nissan 2244800QAE
- Renault 25 26 180 A
- Renault 77 00 113 357 A
- Renault 82 00 154 186 A
- Renault 82 00 568 671
- Renault 82 00 765 882
- Vauxhall 4 408 389
- Vauxhall 4413233
- Vauxhall 91159996
- Vauxhall 93161188
- FAE 80203
- Datsun/Nissan 224486N011
- HELLA has been a close partner to the automotive industry and automotive parts retailers for 120 years. As part of Forvia, Hella is the seventh largest OEM supplier in the world and sells to every automobile manufacturer. HELLA develops and produces vehicle-specific solutions for automobile manufacturers and other automotive suppliers around the world.
- The proportion of electronics in vehicles has increased continuously in recent years. A development in which HELLA has long played a special role as an innovation leader in the field of automotive original equipment. The independent aftermarket also benefits from this long-standing original equipment expertise - because HELLA successfully transfers its comprehensive OE know-how to this area and makes optimum use of the existing expert knowledge in this way. HELLA's high level of electronics expertise is also reflected in HELLA ignition coils, an essential component of the ignition system. The high voltage generated in the secondary winding jumps over to the spark plug, which conducts the ignition spark into the combustion chamber and thus ensures the opti
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 1 |
| Voltage [V] | 12 |
| Number of pins | 2 |
| Ignition Coil | Flush-Fitting Pencil Ignition Coils |
| Assy./disassy. by qualified personnel required! | . |
| UPC | 04082300588422 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 0.65 lbs (0.3 kg) |
| Package Length: | 7.9" (20 cm) |
| Package Width: | 3.9" (10 cm) |
| Package Height: | 2.8" (7 cm) |
1 Year Warranty