Hella Pagid 355796821 Disc Brake Caliper
New Disc Brake Caliper
$297.47
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355796821
Condition: New
UPC: 04082300878165
Weight: 4.9 lbs (2.23 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Seat 1K0 615 424E
- Seat 1K0 615 424F
- Seat 1K0 615 424L
- Seat 1K0 615 424N
- Seat 1K0 615 424P
- Seat 8J0 615 424
- Seat 8J0 615 424C
- Seat 8J0 615 424F
- Volkswagen 1K0 615 424E
- Volkswagen 1K0 615 424F
- Volkswagen 1K0 615 424L
- Volkswagen 1K0 615 424N
- Volkswagen 1K0 615 424P
- Volkswagen 8J0 615 424
- Volkswagen 8J0 615 424C
- Volkswagen 8J0 615 424F
- Audi 1K0 615 424E
- Audi 1K0 615 424F
- Audi 1K0 615 424L
- Audi 1K0 615 424N
- Audi 8J0 615 424
- Audi 8J0 615 424C
- Audi 8J0 615 424F
- Skoda 1K0 615 424E
- Skoda 1K0 615 424F
- Skoda 1K0 615 424L
- Skoda 1K0 615 424N
- Skoda 1K0 615 424P
- Skoda 8J0 615 424
- Skoda 8J0 615 424C
- Skoda 8J0 615 424F
- Dynamic Friction Company 33174632
- Seat 1K0 615 424 N
- Seat 1K0 615 424 P
- Seat 8J0615424F
- Seat 1K0 615 424 E
- Seat 1K0 615 424 F
- Seat 1K0 615 424 L
- Seat 8J0 615 424 C
- Quinton Hazell QBS7866
- Textar 38219500
- Delco-Remy DC73895
- Bosch 0986135048
- Volkswagen 1K0 615 424 E
- Volkswagen 1K0 615 424 F
- Volkswagen 1K0 615 424 L
- Volkswagen 1K0 615 424 N
- Volkswagen 1K0 615 424 P
- Volkswagen 8J0615424F
- Volkswagen 8J0 615 424 C
- Audi 1K0 615 424 N
- Audi 1K0 615 424 P
- Audi 8J0615424F
- Audi 1K0 615 424 E
- Audi 1K0 615 424 F
- Audi 1K0 615 424 L
- Audi 8J0 615 424 C
- FTE RX3898212A0
- Tridon 8170343895
- ATE 24338717185
- Bendix 694576B
- TRW Steering and Suspension Parts BHN952
- Brake Engineering CA3018R
- NK Autoparts 2147344
- Brembo F85241
- Dynamic Friction Company 33173658
- SBS 13012147344
- Skoda 1K0 615 424 E
- Skoda 1K0 615 424 N
- Skoda 1K0 615 424 P
- Skoda 8J0615424F
- Skoda 1K0 615 424 F
- Skoda 1K0 615 424 L
- Skoda 8J0 615 424 C
- OE Quality and Performance, Premium Accessory Kit, Chrome Plated Pistons, 100% end-of-line inspections, 100% low/high pressure test, 100% handbrake functionality test, Salt spray test for each batch produced
- The combined OE heritage of Hella and Pagid assures the highest level of quality and performance. New Hella Pagid Brake Calipers include premium accessories, including guide bolts and chrome plated pistons. Calipers are rigorously tested and include 100% end-of-line inspections, 100% low and high pressure testing, 100% handbrake functionality testing and salt spray tests for every batch produced. New Brake Calipers eliminate the need for core deposit and frees up cash flow and warehouse capacity.
| Bleeder Screw Cap Included | Yes |
| Dust Boots Included | Yes |
| New Or Remanufactured | New |
| Technical Information Number | AN9682 |
| Brake System | TRW |
| Fitting Side | Right |
| Axle | Rear |
| Rust Preventative Coating | Yes |
| Caliper Finish | Premium Coating for Rust Protection |
| Bore Ø [mm] | 38 |
| Bore Ø [in] | 1.50 |
| Brake Caliper Type | Fist-type Caliper |
| Material | Aluminium |
| Supplementary Article/Supplementary Info | without holder |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300878165 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 4.9 lbs (2.23 kg) |
| Package Length: | 8.6" (21.9 cm) |
| Package Width: | 10.3" (26.2 cm) |
| Package Height: | 5.2" (13.1 cm) |
1 Year Warranty